Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor

Osmanlı tarihinden bu yana Türk kültüründe Ramazan aylarında ayrı bir öneme sahip olan davulla sahura kalkma geleneği sürüyor. Ramazan ayının başlamasıyla beraber Ceylanpınar’da davulcular sokaklarda yer almaya başladı.

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor
Ramazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor admin
Advert

 
   Davul sesi ile vatandaşları sahura kaldıran davulcular, yüzyıllardır süren geleneği devam ettiriyorlar. Ramazan ayı boyunca davul çalarak vatandaşları sahura kaldıran davulcular, bu yolla aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Davulcular, her mahallede farklı manilerle vatandaşları sahura kaldırıyorlar. Ceylanpınar’da ikamet eden vatandaşları sokak, sokak gezerek davul sesi ve manileriyle sahura uyandıran Davulcu Mehmet Emin Karadağ, Ceylanpınar’da 35 yıldan bu yana bu işi yaptığını söyledi. Ramazanın 11 ayın sultanı olduğunu ifade eden Karadağ, “Bizde Ramazanlarda göreve çıkıyoruz. Sokak, sokak gezerek, davul sesi eşliğinde seslendirdiğimiz manilerle Ceylanpınar halkını sahura uyandırıyoruz. Mahalle halkı bizden çok memnun. Biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. İlçe halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz. Ramazan davulculuğu Osmanlı döneminden gelen bir gelenek. Bizde çocukluk yaşlarında elimize aldık davulu. 35 yıldır bu görevi yapıyoruz.” dedi. Mahalle sakinlerinden talep geldiğini aktaran Karadağ, “Mahalle sakinlerinden mani istekleri de alıyoruz. Bazıları farklı maniler istiyor. Tabi olmaz demiyoruz. İstekleri de yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı. Karadağ, Ramazan boyunca insanları uyandırdıkları içinde bahşişlerle evlerinin ihtiyaçlarını da karşıladıklarını sözlerine ekledi.

amazan Davulcusu Geleneği Devam Ediyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uluslararası su sporları festivali
Uluslararası su sporları festivali
 Gülden '' ben dinleyicimin anlatıcısıyım onlar da benim başımın tacı''
Gülden '' ben dinleyicimin anlatıcısıyım onlar da benim başımın tacı''