Kent Konseyinde İkinci Skandal Canlı Yayında yaşandı!

Şanlıurfa’da 5 Ekim’de gerçekleşmesi beklenen Kent Konseyinde bazı STK’ların ve derneklerin listede isimlerinin yer almaması tepkilere neden olurken Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Ali Fırat Türkmen katıldığı bir televizyon yayınında 2. Bir skandala imza attı.

Kent Konseyinde İkinci Skandal Canlı Yayında yaşandı!
Kent Konseyinde İkinci Skandal Canlı Yayında yaşandı! admin

Şanlıurfa'da 5 Ekim Cumartesi günü gerçekleşmesi beklenen Kent Konseyi seçiminde, yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesiyle ismi yer almayan birçok STK, dernek ve Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı Tahir Gülebak, Kent Konseyi seçimlerinin iptal edilmesinin doğru olacağını söyleyerek seçimin iptalini istedi. Seçimin iptalinin istenmesi haberi Şanlıurfa yerel basınında ve ulusal basında yoğun ilgi gördü.

Seçimin iptali için Kent Konseyinden açıklama beklenirken Edessa Televizyonu’nun canlı yayınına katılan Kent Konseyi Başkanı Ali Fırat Türkmen ismi geçmeyen STK ve derneklerden özür dilerken aynı zaman da 2. Bir skandala da imza attı.

Şanlıurfa Edessa Televizyonunun canlı yayın konuğu olan mevcut başkan Ali Fırat Türkmen canlı yayında 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü kayıt güncelleme ve kayıt yenileme işlemlerinin belirlenen tarihte son bulacağını açıklarken canlı yayında Baro, Ticaret Odası, Ziraat Odası başkanlarını aradığını 5 Ekim’de yapılacak kent konseyi seçimi için delege ismi istediğini canlı yayında açıkladı.

Mevcut Başkan Türkmen ise dün katıldığı canlı yayın programında yaptığı konuşmasında; “biz valilik dışında hiçbir kuruma yazı yazmadık sadece vali beye yazı yazdık daire amirleri belirlensin diye noterlere, siyasi partilere, barolara ve diğer odalara yazmadım. Baroda bize üye bildirmedi yazımızı mı görmedi davet mi bekledi bilmiyorum. Pazar günü avukat bir arkadaş aradı ve sordu; bu listede baro neden yok! Orada ayıldım o yoğunlukta unuttum. Pazartesi ilk işim baro başkanını aramak oldu; sayın başkanım sizden çok özür diliyorum bunda bir şüpheniz olmasın bize sitem ettiler bizi yok sayıyorsunuz falan, bize yazı gelmedi diye. Dedim haklısınız sizi yok sayan hiçbir kurum yok. Allah razı olsun iyi niyetimize inandı ve bugün bana üye ismi verdi. Aynı zamanda ticaret borsamıza, ziraat odamızı aradım rica ettim üye isimlerini verin diye. Önemli kuruluşlarımız bize hemen isimlerini bildirdiler. kartal escort Biz 31 Temmuz tarihine kadar kim başvuru yapmışsa hiçbirini elemeden hepsinin başvurusu kabul ettik’’ ifadelerine yer verdi.

Kent Konseyinin internet sitesinde yer alan duyuruda; ‘’5393 Sayılı Belediye Kanununun 76. Maddesi uyarınca hazırlanan Kent Konseyi Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince Büyükşehir Belediyemizin Kent Konseyi Seçimi Kent Konseyi için ilgililerin veya temsil edecek kişilerin isim, unvan, telefon, e-posta ve adres bilgilerinin en geç 31 Temmuz 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar Daire Başkanlığımıza bildirmeleri gerekmektedir” ifadeleri geçiyor. Bu duyuruya rağmen Kent Konseyi Başkanının canlı yayında tarihin geçmesine ve delege listesinin açıklanmasına rağmen ismi geçmeyen STK’lardan liste istemesi ve ismi geçmeyen üyelerinde oy kullanabileceğini söylemesi kafaları karıştırdı.

Kent Konseyi’nin daha önce üyesi olan aralarında Şanlıurfa Gazeteciler Derneği, Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa İnşaat Mühendisler Odası, Elektrik Mühendisler Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ticaret Borsası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Tabipler Odası, bütün Meclis Üyeleri ve 3 Merkez ilçe dışında hiçbir ilçeden temsilci yer almıyor. Kent Konseyinde yaşanan delege karmaşası sonrası duruma seyirci kalmayan bir vatandaş konuyu yargıya taşıdı. Kentin temsil hakkının söz konusu seçimlerde sağlanamayacağı düşüncesiyle yargıya yapılan başvurudan çıkacak iptal kararının ardından şeffaf bir ortamda yapılacak bir seçimle halkın temsil oranı artacaktır.

 

Kent Konseyinde İkinci Skandal Canlı Yayında yaşandı!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
32 bin Meb işçisine 15 Temmuz’da maaş yok!
32 bin Meb işçisine 15 Temmuz’da maaş yok!
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız