Harran Üniversitesinden kişiye özel skandal ilanlar

Harran Üniversitesinden kişiye özel skandal ilanlar

Harran Üniversitesinden kişiye özel skandal ilanlar
Harran Üniversitesinden kişiye özel skandal ilanlar admin

Harran Üniversitesi, Devlet Memuru olanlara Akademik Kadrolara öğretim görevlisi olarak alırken, İşi olanlar yeniden iş verirken. İşi olmayan kendi mezunlarına dahi güvenmeyerek, kişiye özel öğretim görevlisi ilanları ile kadroları bakın kimleri akademik kadrolar veriyor?

 

Harran Üniversitesi tarafından 13 Eylül 2019 tarihli ve 30887 sayılı Resmi Gazete'de ilan edilen toplam 20 Öğretim Görevlisi ve  Araştırma Görevlisi kadrosuna baktığımızda; özellikle Meslek Yüksek Okullarında yer alan ilan şartlarının kısıtlayıcı ve akademik rekabeti engelleyici, özel şart içeren dost ve akrabayı gözetleyen ve kadrolaşmayı hedeflendiği bir çalışma olduğu görülmektedir. Bununla birlikte hale hazırda Devlet Memuru olanlara Akademik Kadrolara öğretim görevlisi olarak alırken, İşi olanlar yeniden iş verirken. İşi olmayan kendi mezunlarına dahi güvenmeyerek, kişiye özel öğretim görevlisi ilanları ile kadroları bakın kimleri akademik kadrolar veriyor.

 

Yükseköğretim Kurulu’nun, ‘Yaptırım uygulanacak’ uyarısına karşın bir türlü çözülemeyen kişiye özel akademik kadro ilanı iddialarına bir yenisi daha eklendi.

 

Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri Programı, Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı ve Makine Programı, Birecik Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı, Hilvan Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı için açtığı öğretim görevlisi kadro ilanına başvuru için ‘Kişiye Özel’ şartlar koydu. Açılan bu ilanlar kimin adına açıldı, bazı örnekler;

 

1. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Eczane Hizmetleri Programına "Kimya veya Hemşirelik Bölümü lisans mezunu olmak. Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak ve belgelendirmek kaydıyla lisans mezuniyeti sonrası Yükseköğretim Kurumlarında en az 2 (iki) yıl akademik deneyime sahip olmak" özel şartı ile ön değerlendirme sonucu tek aday olarak sınava girmeye hak kazanan Harran Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanı Veysi AKMEŞE'nin oğlu Şükrü AKMEŞE, halihazırda Mardin Artuklu Üniversitesinde Arş. Görevlisi olarak çalışması dikkat çekmekte. İşi olana iş vererek, üniversitelerinin çok ihtiyacı olan kadroları, şu dar azamda ve ekonomik sıkıntıların olduğu dönemde  bozuk para gibi harcamaktadır. Şanlı Türk ordusu, sınır ötesi hareket de iken sayın rektör ne yapmaya çalışıyor.

 

2. Hilvan Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü İş Sağlığı ve Güvenliği Programına  "Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü lisans mezunu olmak ve bu alanda tezli yüksek lisans yapmış olmak" özel şartı ile Harran üniversitesinde İİBF fakültesinde, bölümü dahi olmayan ve bu alanda mezun vermeyen üniversite, Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi gibi köklü fakültelerinden mezun gençlere, bu fakültelerin değişik alanlarda yüksek lisans yapanlara akademik kadrolara başvuru şansı vermiyor acaba neden? Oysa ön değerlendirme sonucu adaylar arasında sınava girmeye hak kazanan Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhan AKPUNAR'ın kızı Esra Nur AKPUNAR'ın listede olması dikkat çekmekte. Hangi pazarlıklar sonuçu, kendi mezunları dahi göz ardı ederek bu ilanlar veriliyor. Haran Üniversitesinde kadrosu dahi olmayan sayın rektör, kadrosunu dahi Harran Üniversitesinde olmayan dekan ile kapalı kapılar ardında ne pazarlıklar yapıyor.

 

3. Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı "Makine Mühendisliği veya Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü lisans mezunu olmak ve bu alanların birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak ve belgelendirmek kaydıyla lisans mezuniyeti sonrası Yükseköğretim Kurumlarında en az 2 (iki) yıl ders verme deneyimine sahip olmak" özel şartı ile ön değerlendirme sonucu tek aday olarak sınava girmeye hak kazanan Harran Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü sekreterliği vekaletten yapmış olan  Cihat BENGİ'nin, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik uzakdan yakından ilgisi olmaması dikkat çekmekte.

 

4.  Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü  Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı "Makine Mühendisliği lisans mezunu olmak ve Makine Mühendisliği Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak ve belgelendirmek kaydıyla lisans mezuniyeti sonrası yükseköğretim kurumlarında en az 5 yıl deneyimi olmak" özel şartı ile ön değerlendirme sonucu aday olarak sınava girmeye hak kazanan Harran Üniversitesi GAPYENEV'de çalışan uzman Ahmet Ersin ALTIPARMAK'ın yıllardır Harran Üniversiteside kadro almaya çalışmış, birçok sınava girmiş başarılı olmamış olan bir kişiye uyduruktan çalışmalar ile 5 yıllık akademik bir özgeçmişi varmış özel kadro açılıyor. İlgili kişi 5 yıl boyunca projelerde bursiyer öğrenci ve araştırmacı olarak çalışmanın dışında sosyal güvenlik kurumu girişi dahi olmayan işlerde çalışarak bu 5 yılı tamamlamış olduğu tüm üniversite tarafından bilinmesine rağmen,  bu kadroyu rektör kimlere yaranmak için açmıştır. Rektör, Üniversiteye dışarıdan geldiği için acaba bu durumlardan haberi yok mu? Meslek Yüksekokulu Teknik Bilimlerde yeterince makineci birçok öğretim üyesi varken niçin bu kadrolar açıldı. Bu ilandaki 20 kadronun 20’sinde de benzer içerik de ilan şartları ile Öğretim Görevlisi ve  Araştırma Görevlisi kadrosuna şartlarının kısıtlayıcı ve akademik rekabeti engelleyici, kadrolaşmayı hedeflendiği akademik ilan olduğu görülmektedir.

 

Harran Üniversitesi Rektörü dışarıdan gelen bir rektör olduğu için kadrolaşma hareketinde haberi var mı? Acaba YÖK’ün Üniversitenin içinde yüzün üzerinde Profesör varken dışarıda rektör ataması çok başarılı sonuçlar vermiyor olabilir mi?

 

Bu kadro ilişkilerini kim organize ediyor? Rektör beyin haberi var mı ? Rektörü bilerek hataya niçin kimler itiyor? Rektörü hataya iterek görevden alınmasına için zemin mi hazırlıyorlar?

İlan Özel Şartları

https://ilan.memurlar.net/ilan/48218/harran-universitesi-ogretim-elemani-alim-ilani-guncellendi.html

Öğretim Elemanı Ön Değerlendirme Sonuçları

http://personel.harran.edu.tr/tr/haber/12881/ogretim-elemani-on-degerlendirme-sonuclari/

 

gönderen:htuna033@gmail.com

Harran Üniversitesinden kişiye özel skandal ilanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
32 bin Meb işçisine 15 Temmuz’da maaş yok!
32 bin Meb işçisine 15 Temmuz’da maaş yok!
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız