ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;
ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı; admin

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;

“Kendisini düşünen herkes engelli ve güçsüzlere yardım eder”

 

 

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçimiz Önen mesajında; “Kendisini düşünen herkes engelli, düşkün ve güçsüzlere yardım eder” diyerek herkesin elinden geldiğince engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmalarının dini ve insani bir görev olduğunu, toplumların huzur ve mutluluğunun, tüm bireylerinin doğuştan sahip oldukları haklarını kullanabilmeleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleriyle mümkün olduğunu söyledi.

 

Engellilere pozitif ayrımcılık yapıyoruz

2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği başta olmak üzere, hayata geçirilen yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerindeki gelişmelerin yanı sıra, engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığının inkâr edilemez boyutlarda olduğunu hatırlatan Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, “Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da her zaman dile getirdiği gibi; ‘Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir dinin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz. Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak telakki eden bizler, bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için AK Parti hükümeti döneminde önemli adımlar attık. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Bu arada bazı vatandaşlarımızın engellilerin önüne adeta engel koyduklarını haberlerde görmek de bizleri üzüyor” dedi.

 

Dinimiz, engelli insanlarımıza yardım etmeyi emreder

“İki şey var ki, ondan daha iyisi yoktur; Allahü Teâlâ’ya iman ve O’nun kullarına iyilik etmek, şefkatli olmak. İki şey var ki, ondan daha kötü iki şey yoktur; Şirk ve insanlara kötülük etmek” Hadis-i Şeriflerini hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Önen, “Engelli insanlarımıza yardım etmek, hem insan olarak hemde dinimizin gereği olarak görevimizdir. -‘Siz, güçsüzleriniz sayesinde rızka ve zafere kavuşuyorsunuz’, ‘Aranızdaki zayıflar sebebiyle yardıma ve rızka kavuşuyorsunuz’, ‘Allah bu ümmete, ancak zayıfların duaları, namazları ve ihlâsları sayesinde yardım ediyor’, ‘Nice, kıymetsiz ve hakir görülerek kapılardan kovulan, pejmürde kılıklı kimseler vardır ki, onlar Allah yanında çok kıymetlidir, şu şöyle olacak diye yemin etseler, Allah onlara ikram için, dediklerini yaratır yeminlerini doğru çıkarır’ gibi birçok Hadis-i Şerifler vardır. Ömür kısadır. Sonsuz olan ahiret hayatında insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hâle bağlıdır. Akıllı olan, ileriyi görebilen bir kimse, kısa olan dünyada, hep ahirette iyi ve rahat yaşamaya sebep olan şeyleri yapar. İnsanlara hizmet etmek için çalışır” diye konuştu.

 

 

Türkiye Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliğinden Büyükelçi Emin Önen’e ziyaret

Büyükelçimiz A. Emin Önen Türkiye Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kavaklıoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Şakar'ı bugün Büyükelçiliğimizde kabul ederek, Çin’le ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

 

Çinli yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya çağırdı

Büyükelçimiz Önen, Pekin'de Çin Yurtdışı Yatırım Fuarı (COIFAIR)'na katıldı.

Bini aşkın Çinli yatırımcının katıldığı fuarda Türkiye ekonomisi ve yatırım fırsatları hakkında bir sunum gerçekleştiren Büyükelçi Önen, yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya çağırdı.

 

 

 

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız
Başkan Canpolat: Dün Olduğu Gibi Bugün De Halkımızla Bir Aradayız
Maske'den Sakatlar Derneği'ne yardım
Maske'den Sakatlar Derneği'ne yardım