1xbet betist supertotobet

Tarihi kiliseyi köstebek yuvasına çevirdiler

Şanlıurfa’ya 7 kilometre uzaklıkta bulunan Germuş kırsal mahallesi sınırları içerisinde olan tarihi Germuş ermeni kilisesini defineciler adeta mekânları haline getirdi.

Tarihi kiliseyi köstebek yuvasına çevirdiler
Tarihi kiliseyi köstebek yuvasına çevirdiler admin
Advert

Geçtiğimiz yıllarda haber sitemizin de gündeme getirdiği tarihi Germuş Ermeni kilisesi bu defa definecilerin ilgi odağı haline geldi. Kilisenin zeminde ve duvarlarında oluşturmuş oldukları deliklerle ve çukurlarla altın arayan defineciler kilise büyük oranda zarar verdi.

Geçtiğimiz yıl Haliliye Kaymakamlığı tarafından çevre düzenlemesi yapılan ve Yolları ışıklandırılan tarihi kilisenin çevresinde herhangi bir güvenlik önleminin alınmaması nedeniyle bu defa define meraklılarının mekanı haline geldi. Define meraklıları bölgede adeta cirit atmaya başladı.

Germuş kırsal mahalle sakinleri, özellikle gece geç saatlerde kilise içerisinde fenerlerin dolaştığını ve kazma kürek duyduklarını belirterek: "Şanlıurfa tarihi yapısıyla ve şu ana kadar dünya genelinde bilinen en eski yapıya sahip olan bir il. 

Geçtiğimiz yıllarda ahır olarak kullanılan fakat yapılan haberlerin ardından kaymakamlık tarafından korumaya alınan tarihi ermeni kilisesi bu defa ne yazık ki define meraklılarının ili alanına girdi. Kırsal mahallemiz sınırları içerisinde bulunan tarihi kiliseye definecilerin vermiş olduğu zarar Turizm alanında Şanlıurfa'yı bal sağlamaktan öte bir şey değil.

Kaymakamlığımız tarafından geçtiğimiz yıl kilisenin yol çalışmaları yapıldı aynı zamanda elektrik tesisatı çekilerek çevre düzenlemesi yapıldı. Fakat ne yazık ki güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle bu defa kiliseye define meraklıları zarar vermeye b aşladı. Kilisenin duvarlarında hasarlar oluştu zeminde ise çukurlar oluştu bir an önce Devlet yetkililerinin konuya el atarak bu tarihi mekanı turizme kazandırmalarını istiyoruz. Aksi halde kısa süre içerisinde kilisenin yıkılmasından endişe ediyoruz” şeklinde konuştular.

germuş kilise şanlıurfa haberleri asayiş defineciler son dakika flaş haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Şanlıurfa’da bugün vefat eden vatandaşlarımız
Şanlıurfa’da bugün vefat eden vatandaşlarımız