1xbet betist supertotobet

Karakoyun deresi hastalık saçıyor

Geçmiş yıllardan beri Şanlıurfa’nın adeta kanayan yarası haline gelen karakoyun deresi yaz mevsiminin de başlamasıyla birlikte hastalık saçmaya başladı.

Karakoyun deresi hastalık saçıyor
Karakoyun deresi hastalık saçıyor admin
Advert

Şanlıurfa’nın çözüme kavuşturulamayan problemlerinin başında gelen ve şehrin yüzde 75 oranında atık sularının toplanarak taşındığı karakoyun derisi bakımsızlık nedeniyle hastalık saçıyor. Bulunduğu güzergâh ile şehri adeta ikiye bölen karakoyun deresine bakım yapılmaması Şanlıurfalı vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Özellikle köprübaşı mevkiinde bulunan kısımda parka gelerek güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşlar, yayılan pis kokular nedeniyle parka gelmek istemediklerini ve son zamanlarda korona virüs kâbusuna birde karakoyun deresinden bulaşabilecek bir hastalığın eklenmesini istemediklerini söylediler.

Dere içerisinde aynı zamanda yosunlaşmalarında meydana geldiğine dikkat çeken vatandaşlar, dere yatağında kapsamlı bir çalışmanın neden yapılmadığını merak ettiklerini belirterek; “Karakoyun deresi geçmişten bu güne Şanlıurfa’nın tüm atık sularını taşıyarak hizmet eden bir dere. 1980’li yıllarda bu dere taştı ve koca bir mahalle sular altında kaldı.

Ardından dere yatağı taşmaz hale getirildi. Yıllar sonra dere yatağı üzerinde bir iş merkezi ve dere yatağı boyunca bir park yapılarak vatandaşın hizmetine sunuldu. Bizler Şanlıurfalı vatandaşlar olarak tam sevindik derken, bu defa ne yazık ki bakımsızlık nedeniyle dere yatağı hastalık saçmaya başladı.

Karakoyun deresi küçük bir alan değil, tam aksine kocaman bir alana sahip. Bu alan komple belediye sınırlarında ve bakımını da büyükşehir belediyesinin yapması gerekiyor. Fakat büyükşehir belediyesi tabiri yerinde ise umursamaz bir tavır sergileyerek derenin bakımlarını yapmıyor.

Derenin belirli kesimlerinde çok büyük oranda kirlilik ve yosunlaşma mevcut. Yanı sıra dere kenarında ve içerisinde atıklar bulunmakta. Bu durumda ister istemez yanında hastalık, koku ve haşereleri getiriyor.

Oysaki zamanında yapılabilecek bir bakım ile bunların önüne geçile bilinirdi. Şu anda yosunlaşma ile haşerelerin larvalarını bırakma dönemi.  Yaz döneminde aşırı sıcaklar nedeniyle balkon ve damlarda uyumak Şanlıurfalı vatandaşların yaşam tarzı.

Fakat bu yıl karakoyun deresinin bakımsızlığı nedeniyle tüm insanlar odalarında uyumak zorunda kalacaklar. Şanlıurfalılar olarak korona virüse ek olarak birde karakoyun deresinden gelen hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalacağız.

Büyükşehir belediyesi neden bakım yapmıyor? Topu ilçe belediyelerine mi atıyorlar? Tek merak ettiğimiz konu şu, karakoyun deresinde bakım çalışmaları ne zaman yapılacak? Büyükşehir belediyesi bu alanda ne yapmayı düşünüyor? Bir an önce bu alanda bakım çalışmalarının başlatılmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

şanlıurfa karakoyun deresi bakımsızlık büyükşehir belediyesi son dakika haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da bugün vefat eden vatandaşlarımız
Şanlıurfa’da bugün vefat eden vatandaşlarımız
Alaattin Çakıcı Çukurova'yı Salladı
Alaattin Çakıcı Çukurova'yı Salladı