1xbet betist supertotobet

Başkan Uygur; ‘Alınan bu karara Dünya saygı göstermeli’

Urfa Kültürü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği, Başkanı İbrahim Uygur ve Dernek Kurucu üyesi Mehmet Gök,  Ayasofya müzesinin camiye dönüştürülmesi konusunda alınan kararın Türkiye’nin iç meselesi olduğunu ve alınan bu karara tüm dünyanın saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Başkan Uygur; ‘Alınan bu karara Dünya saygı göstermeli’
Başkan Uygur; ‘Alınan bu karara Dünya saygı göstermeli’ admin
Advert

Her savaş sonrasında ülkelerin ele geçirdikleri topraklar üzerinde bulunan tüm yapıları kendi düşünce ve inançlarına göre mekanlar haline getirdiklerini ve bu anlamda Osmanlının birçok kiliseyi camiye dönüştürdüğüne dikkat çeken Urfa Kültürü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği, Başkanı İbrahim Uygur ve Dernek Kurucu üyesi Mehmet Gök, Şanlıurfa Ulucami’nin de geçmişte kilise olarak kullanıldığını fakat şehrin ele geçirilmesiyle birlikte bu yerin camiye dönüştürüldüğünü söyledi.

Başkan Uygur; “Ayasofya Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethinden bugüne kadar Osmanlı ve onun torunlarının elinde. O dönemde bile Fatih Sultan Mehmet Han, bu kiliseyi camiye döndüren kişi oldu. Fakat cumhuriyet yılları ve kurtuluş savaşları sırasında bu caminin kullanım amacı müze olarak değiştirildi.

Aslına dönmesi ve cami olarak ibadete açılması gerekirken ne yazık ki aradan yıllar geçmesine rağmen somut adımlar atılmadı. Çok şükür, büyük tartışmalara rağmen Ayasofya yeniden ibatede açılıyor. Bu ülkemizin gururudur. Ayasofya bizim topraklarımıza ve bizim tekelimizdedir. Bu sonsuza kadarda böyle olacaktır. Almış oldukları bu ve benzeri her türlü millet ve ülke menfaatini ilgilendiren kararlar için her zaman hükümetimizin arkasındayız ve alınan bu kararı Urfa Kültürü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği, olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Bülent KARACA

şanlıurfa son dakika ayasofya ibrahim uygur cami tartışmaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?