1xbet betist supertotobet

Toru; ‘Ülke Genelinde Bir Marka Haline Geldik’

İş insani İbrahim Toru ile yapmış olduğumuz söyleşinin ikinci kısmında iş dünyası ve iş kariyeri hakkında güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Söyleşimizin ikinci bölümü ve detayları haberimizde…

Toru; ‘Ülke Genelinde Bir Marka Haline Geldik’
Toru; ‘Ülke Genelinde Bir Marka Haline Geldik’ admin
Advert

Başarılı siyasetçi ve İş İnsanı İbrahim Toru ile yapmış olduğumuz söyleşimizin bu günkü bölünün de iş dünyası Toru markası ve kariyeri noktasında bir söyleşi gerçekleştirdik. İş dünyasına sadece 8 çeyrek altınla girdiğini söyleyen Toru, zor günlere rağmen inancını kaybetmediğini söyledi.

8 çeyrek altın hayatının dönüm noktası oldu

Siyasetçi İş İnsanı İbrahim Toru, hayatının dönüm noktasının 8 çeyrek altınla başladığını ve bu altınların ileride bir markanın başlangıcı olabileceğini hayal bile edemediğini söyledi. Toru; “ 1992 yılında ben Halef abim ve bir de rahmetli Mehmet amcam pasajdan dükkân almışlardı. Ben de o günkü şartlarda daha 16 yaşındaydım. Lise ve üniversiteye hazırlanıyordum. O dönemde en büyük idealim doktor olmaktı. Üniversite sınavlarında da en son tercih de Diyarbakır'da biyoloji öğretmenliği geliyordu. Gitmedim bir yıl daha kalayım daha sonra devam ederim diye düşündüm. Gitmedim kısmet olmadı.

Amcam geldikten sonra Bir 6 ay sonra vefat etti. Ben biriktirdiğim 8 tane çeyrek altın bu konuşmalarımın birçoğu ulusal kanallara ulusal gazetelere de hepsine de konu oldu başarı hikayemizi anlattılar. Birçok televizyonda ana Haber'e konuk oldum. Özellikle de Türkiye'nin en tanınmış büyük gazetelerde sabah milliyet Hürriyet şu an da haber ekleri duruyor yanımda. Onlarla ilgili de 8 tane çeyrek altın, Halef abimin de biriktirdiği belirli miktarda altınlar ve onlarla birlikte bir de amcam da az sermaye sahibi olan oydu. Netice itibariyle ortaklığa girdik. Amcamı 6 ay sonra maalesef genç yaşta kaybettik. 93 senesinin ocak ayında 6 ay sonra vefat etti. Amcam vefat ettikten sonra Amcamın bir tek çocuğu vardı. Erkek çocuk. Altı tanede kız çocuğu vardı. Amcam çocuğu daha sonra hissesini aldı. Bende ağabeyimle birlikte mücadelemize kaldığımız yerden itibaren devam ettik. 92, 93 yılından sonra Abimin biraz moral motivasyonunu arttırarak o günkü şartlarda pasaja Dubai baya gündemdeydi, bir dostumuz yine aile dostumuzla birlikte yine biriktirdiğimiz bir miktar para ile birlikte Dubai’ye gittik ve oradan mal getirdik.”

Bir yerden Borç aldık Ortak olduk

İş dünyasında açılım gerçekleştirmek için çoğu kez borç alınması gerektiğini belitten Toru, bir yerden borç para aldıklarını ve ardından borç aldıkları yerle ortaklık yapmaya başladıklarını belirterek; “Bir yerden de borç almıştık ortak olduk. O kişiyle de ortak olduktan sonra paramızı biriktirmeye başladık. Getirdiğimiz bir malla ilgili para kazandık. Bu defa ailemizin kamyonların vardı kamyona satıp Güç Birliği ile birlikte sevmeyi biriktirmesi istedik. Onları yaptıktan sonra bu defa amcamla birlikte olduk.  Ondan sonra tekrar yine asıl ana tema olan oyuncak getirmeye başladık. Böylece başlamış oldu yavaş yap biriktirdiğimiz parayı kazandıktan sonra ana sermaye ye döktük. Daha sonra 99'a kadar böyle sürdü. Ardından Abim askere gitti. Askere gittikten sonra ben işleri komplesini tam olarak devraldım.

Yine ailenin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldım. Biraz daha farklı çalışmalarla geldim. Özellikle markalaşma Toru ile markalaşmayı başlattık. Torutoys renkli biliyorsunuz marka haline getirdik. Eskiden pasaj malları üzerinde katiyen markalar konulmazdı. Katiyen markalaşma yokken ben yurt dışına gittim ve ilk gidişimde tek başıma gittim hiçbir tercüman hiçbir şey almadan bu defa azimle ilgili hem üniversitelerde hem Buradan da kendimize biraz göstermeye başladık ve kendi kendimize işte bende bu işi yapabilirim demeye gerçekte ben bu işi yapabilirim yapanlar benden iyi mi diye mantıkla birlikte cesaretini toplayıp yurt dışına gittim.

İngilizcemizi de geliştirerekten bağlantılarımızı yaptık. 99 Yılından itibaren Allah’a hamd olsun bundan sonraki yıllarda kendi markamızı kendi logomuzu oluşturarak tabir markalaşmaya geçtik. Adım adım olduktan sonra Allah'a hamd olsun daha sonraki yıllarda 2004-2005 yıllarında bu günkü televizyonumuzun bulunduğu yerde Türkiye'nin en büyük oyuncak mağazasını açtık. Onu da Şanlıurfa'da yaptık. Yine toprağımıza ticari alanda ilkleri kazandırdık ve ilk defa Adana'da Mersin'de bowling yokken Urfa’da kurduk.

Güneydoğuya Bowlingi sevdirttik

Güneydoğu Akdeniz ve doğu illerinin hiç birinde bowling oyunu yokken Şanlıurfa’da ilklere imza atarak bowling merkezi kurduklarını ve Şanlıurfalı vatandaşların bowlingi çok sevdiklerini belirterek şöyle konuştu; “belirten Hatta bazıları dalga geçtiler Urfalılar bowling anlar mı diye, bende şunu söyledim. Halkımız küçükken misket yani bizim tabirimizle gülle oynadılar misketi oynadıklarına göre bowlingi de oynarlar dedik.  İnsanlarımıza sevdirdik muhafazakâr aileden bay bayan çocuk gençler herkes sevdi. Daha sonra birçok yine ilklere imza atarak ta denecek markalaşma ve yeniden birçok ürün getirecek Hatta Endonezya'da Cakarta’ya gittim. O dönemki şartlarla 2000-2001 yılında Ecevit hükümetinin krizinde krizi fırsata çevirdik ve orada bir markayı Türkiye distribütörlüğünü aldık. Fakat O marka konusunda çok sıkıntılar yaşadık. Çünkü ekonomik krizde sıkıntılarımız baya ciddi oldu. Fakat üç dört ay taşlar yerine oturdu. Hatta aile içerisinde bizim sonumuzu getireceksin Nereden bu işe girdin gibi yorumlar bile oldu. Ama Rabbime hamd olsun mahcup etmedi. Birçok fabrikanın distribütörlüğünü almak istediğim zaman kulağıma gelen kelimeler oldu. ya bu İbrahim Toru çocuktur. Niye ona veriyorsun, gel bizim yerler daha büyüktür. Hatta yurt dışında Fernando ismindeki dostumuz, hatta onlara İbrahim Toru sözünün eri ve borcuna sadık bir insan ben onunla çalışmaya devam edeceğim. şeklinde konuştuğunu duydum. Genç ve çocuk ama ticari bir ahlakı var ve dürüstlüğü var bize hiçbir zaman bir yanlış yapmadı ödemelerini hiçbir zaman gecikme yapmadı şeklindeki yaklaşımıyla dostlarımız bizlerle iş yapmaya devam etti.

Torutoys ülke markası haline geldi

Şanlıurfa’da ilk defa bir markanın doğduğunu ve bunun bir ülke markası haline geldiğini söyleyen İbrahim Toru, bu gururun herkese ait olduğunu belirtti. Toru; “Böylece Türkiye'nin distribütörlüğünü alarak, bir markamızı Türkiye'de yıllarca devam ettirdik. Son yıllarda markalaşmayı daha önemli bir duruma getirdik. Futbol topundan birçok tüketim eşyasında kadar Toru markasıyla çıkış yaptık. Torutoys Türkiye'de tanınmış bir oyuncak mağazası oldu bugün Edirne'den Kars'a kadar Ağrı'ya kadar Hatay'dan Ordu'ya kadar birçok toptancı Hatta bazı yerlerde bizim turistik alanlara giden yerlerde oyuncakçı dükkanlarında Toru markası görülmekte. Neden Bir Urfalı yapmasın diye mücadele ettik az uyuduk az konuştuk ama hiçbir zaman isyan etmedik onu bana şikayet etmedik. İşimize gücümüze baktık bu süreçte yine kimseyi rahatsız etmeden işimize ilgili hareket ettik.

Urfa'nın en büyük handikaplarından bir tanesi de zaten dedikodu. Siz işinize zaman ayırın. Siz kısmetimizi arayın Rabb'ime layık görmüş ise muhakkak bir kapı açacaktır. Biz daha sonraki oyuncaklarda geldikten sonra daha sonraki şekilde bu defa parayı kendine kendi alanında yine Türkiye'de çocuk eğlence ve bowling salonlarımızı birçok yerde ilk defa biz açtık. 5 tane ilde ilk defa bowling ile tanıştırdık. Bunlar Elâzığ Kütahya Diyarbakır Urfa ve Antep de de ilk defa bowlingi bu illere kazandırma noktasında bizler çaba sarf ettik. Biz burada birçok başarı hikayemizde Allah’a hamd olsun, Şunu hep anlatırlar Antep’te bir Holdingi işte SANKO’su var Naksan'ı vardır. Böyle fabrikaları vardır. Sizinkiler de genelde tenzih ederim yanlış anlaşılmasın bizim maalesef iş adamlarının çoğunluğu lokantacı Tabii ki kültürümüzdür, yemeğimizdir ama farklı anlamda bakmamız gerekir. Bizler de Bu mantıkla gittiğinden dolayı Özellikle de bir urfa markası var mı Türkiye’ye mal olmuş, mi Türkiye'nin neresinde var diye. Özellikle de bizim iki alanda hem torutoys senden çocuk eğlence bowling alanında Türkiye'de şu Çanakkale'den Van'a kadar uzak Uzak bir Urfa menşeli markası ve kamuoyunda çok tanıdığı birinin Allah’a hamd olsun bir Türkiye markası oldu Kurumsal bir yapıya geçtik. Tabii ki Merkezi Urfa ama İstanbullular yine iş üretme noktasında vergileri de dahil buraya gelmekte.

Allah’a şükür bu alışveriş merkezi ile birlikte yaklaşık 890 kişiye yakın İş ve İstihdam veriyoruz. Tabii ki biz biraz küçülmeye gitmek zorunda kaldık. Daha önceki rakamlarımız 4 yıl önce 1160’a yakındı ve küçülme ile ilgili dengeleri böyle kurduk. Allah’a hamd olsun özellikle bugünkü televizyon ve medya yine sizin de ve bizim de ortak ve Urfa’mıza özellikle çok büyük katkılar sağlayacaktık.” dedi.

DEVAMI YARIN…  

ibrahim toru son dakika röportaj haberler. şanlıurfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?