1xbet betist supertotobet

Vekil Öcalan, DEDAŞ’ı TBMM’ye taşıdı

Son günlerde Şanlıurfa da DEDAŞ tarafından çiftçilere yaşatılan mağduriyeti HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, TBMM gündemine taşıdı.

Vekil Öcalan, DEDAŞ’ı TBMM’ye taşıdı
Vekil Öcalan, DEDAŞ’ı TBMM’ye taşıdı admin
Advert

Şanlıurfa’da elektrik kesintileri ve yaşanan sorunlar gündem oluşturmaya devam ediyor. Son günlerde Şanlıurfa da DEDAŞ tarafından çiftçilere yaşatılan mağduriyeti HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, TBMM gündemine taşıdı.

Vekil Öcalan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarafından cevaplandırılması istemiyle sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

DEDAŞ’ın hukuksuz ve keyfi uygulamaları Mardin’in Nusaybin, Kızıltepe ve Derik ilçelerinden sonra şimdi de Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Akçakale, Harran ve Siverek ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçe ve Pekmezli (çevre mahalle), Büyük taş, Bulutlu, Yeşiltepe, Kılıçlı, Karanfil, Alçalı, Büyüktokaç, Karlıova, Şellsuha, Küçük İstanbul gibi birçok köy ve mahallesinde binlerce yurttaşı elektriksiz ve susuz bırakmıştır.

DEDAŞ Urfa, Siirt, Batman, Şırnak, Diyarbakır, Mardin illerindeki çiftçiler ve yurttaşlar, sayaç okunmadan kendilerine yüksek faturalar kesildiğini, sulama amaçlı kurulan trafoların borç gerekçesiyle söküldüğünü, tarımsal destekleme paralarına elektrik borcuna karşılık el konulduğunu, günlerdir köylerde elektriğin kesik olduğunu, sulamada kullanılan enerjinin kesilmesi veya yetersizliği nedeniyle tarlalarındaki mahsullerin kuruduğunu, hayvanlarının telef olduğunu ifade etmektedirler.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından “çiftçilerin su kuyularının elektrik borçları” iddiasıyla yapılan elektrik kesintilerinden kaynaklı mahalle sakinlerinin su ihtiyaçlarını karşıladıkları su pompaları da çalışmaz hale gelmiştir.

Son olarak Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde elektrik kesintisi nedeniyle çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ( DEDAŞ) tarlalarındaki trafoları söktükleri iddiası ile günlerdir süren elektrik kesintisini protesto etmek amacıyla bir araya gelerek Şanlıurfa Akçakale yolunu trafiğe kapatmışlardır. Kesintiler nedeniyle zarara uğradıklarını ve mağduriyet yaşadıklarını dile getiren çiftçiler; kimsenin seslerini duymadığını, dertlerini kimseye anlatamadıklarını, anlatacak bir muhatap da bulamadıklarını belirtmektedirler. Bu anlamda iktidar, sorunun biran önce çözülmesine dair adım atmalıdır.

Bu bağlamda;

1 Borcunu ödemeyen bazı mahalle sakinlerinden dolayı bütün mahallenin elektrikleri kesilerek toplu bir cezalandırmaya gidilmesine neden izin verilmektedir?

2 Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ( DEDAŞ) tarlalardaki trafoları söktüğü iddiası doğru mudur? Trafoların sökülmesi hukuka uygun mudur?

3 Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Akçakale, Harran ve Siverek ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçe ve Pekmezli(cevre mahalle), Büyük taş, Bulutlu, Yeşiltepe, Kılıçlı, Karanfil, Alçalı, Büyüktokaç, Karlıova, Şellsuha, Küçük İstanbul gibi birçok köy ve mahallede toplam elektrik borcu ne kadardır? Bu borcun ne kadarı tarımsal üretimden kaynaklı elektrik borcudur?

4 Elektrik kesintisinin bir cezalandırma aracına dönüştürülmesi ve yurttaşların karşı karşıya getirilmesi pahasına söz konusu mahalle ve köylerde yaşayanları toplu bir şekilde cezalandırmanın sonucu olarak ortaya çıkabilecek telafisi mümkün olmayan durumlardan kamu kurumları sorumlu olmayacak mıdır? Bakanlığınız bu sonuçları öngörerek neden müdahale etmemektedir?

5 Bakanlığınız söz konusu bu toplu cezalandırma politikasından haberdar mıdır? Söz konusu uygulama DEDAŞ ile yapılan sözleşmeye aykırı değil midir?

6 DEDAŞ’ın uygulaması ile binlerce insan ve hayvanın susuz kalması, binlerce dönümlük ekinin de sulanmaması kabul edilir ve sürdürülebilir bir yaklaşım mıdır?

7Bakanlığınızın yapısal bir hale gelen söz konusu bu sorunun çözülmesi ile ilgili bir planlaması ve programı var mıdır” şeklinde soru önergesinin sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanmasını istedi.

şanlıurfa vekil öcalan dedaş son dakika elektrik sorunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?