1xbet betist supertotobet

Toru; “tarım işçilerine yönelik iş alanları oluşturulmalı’

İş insanı İbrahim Toru, tarım işçilerinin zor şartlar altında gurbet illerde çalıştığını fakat Şanlıurfa’da oluşturulacak iş alanlarıyla bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi.

Toru; “tarım işçilerine yönelik iş alanları oluşturulmalı’
Toru; “tarım işçilerine yönelik iş alanları oluşturulmalı’ admin
Advert

İş insanı İbrahim Toru, tarım işçilerinin başka illerde kötü şartlar altında çalışmalarının önlenebileceğini ve oluşturulacak olan istihdam alanlarıyla bu sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Toru, istihdama yönelik alanların açılarak tarım işçilerinin bu alanlarda değerlendirilebileceğinin altını çizerek şöyle konuştu; “Maalesef, üzülerek söylüyorum, bu sorumluluk hepimize ait. Neden hepimize ait? İş adamı olsun yetkilisi siyasetçisi olsun bu memleketin aşını yiyip nankörlük yapanlar varsa hepimiz mesulüz. Bu gün geçenlerde bir ailede trafik kazasında 7 kişi öldü. Sivas’ta Bozovalı üç kardeş boğularak can verdi.

Şanlıurfa Bu gün Türkiye’nin 42 vilayetine işçi gönderiyor. Hangi sebepten olursa olsun, ne derseniz deyin, fakat hiçbir kimse gurbet illere keyfi olarak gitmiyor. Gidin ve en yakın illerde çalışan tarım işçilerinin sıkıntılarını bir görün. Oradaki insanların başta kendileri olmak üzere çocukları perişan, duş alabilme imkanları yok. Akrep yılan gibi zararlı sürüngenlerin içerisinde yaşamaya çalışıyorlar.”

Pandemi süreci olumsuzluğu adeta ikiye katladı

Pandemi sürecinin olumsuz durumu adeta ikiye katladığının altını çizen İş İnsanı Toru; “Özellikle bu pandemi sürecinde 50 derecelik sıcaklıkta maskesiz bir şekilde yaklaşık 8 ila 10 saat sıcağın içerisinde günlük yevmiye olarak ta 50 TL 60 TL 80 TL alarak hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalışmak zorunda kalıyorlar. Günlük ortalama 100 TL alabilen olduğunu sanmıyorum.

Ben burada bulunan birçok kişiye özellikle bunu söylüyorum, biz halimize şükretmiyoruz. Bu gün baktığımız vakit Urfa’da birçok insan evleriyle arabalarıyla ve yaşam şekilleri ile adeta yarış halindeler. Gizli zenginimiz de çok. Allah rızası için bütün yatırımlarınızı arazilere gayrimenkullere ve gizli işlere vereceğinize istihdam alanları oluşturarak birkaç insanımızı da işe alın.

Bu tarım işçiliği içim gurbet illere giden kişileri işe alın ki bu insanlar bir daha o yerlere gitmek zorunda kalmasın. Fabrikalar açın. İşletmeler açın. Farklı iş alanları oluşturun ve bu konularda insanları destekleyin. Şu anda ülkemizde nüfus oranına göre en fazla büyüyen il Şanlıurfa. Bunu geçenlerde sayın valimiz açıklamıştı. Kısacası Şanlıurfa’da bulunan vatandaşların yüzde 25’lik bölümünün maddi durumu iyi yüzde 75’i ise maalesef ihtiyaç sahibi.

İnanın günlük ortalama 10 ila 15 kişi bizlerden iş istiyor. Her biri birer pırlanta ve birer değer. Keşke gücüm yetseydi de hepsini işe alabilseydim. Üniversiteyi bitirmiş, pırıl pırıl hepsi gelecekten ümitli gençlerden oluşuyor. Fakat iş kapıları ne yazık ki kapalı, bunların birçoğu başka şehirlerde iş imkanları olmasına rağmen ne yazık ki ailelerini bırakıp gidemiyorlar. Aslında Şanlıurfa’nın iş ve istihdam alanı da geniş. Aslında bir model çıkartılması gerekiyor. Bu insanların becerilerine göre iş alanları oluşturularak, hem şehrin kazanması sağlanır, hem de istihdama büyük ölçüde destek verilmiş olur.” dedi.

Haber: Bülent KARACA İbrahim UYGUR

 

şanlıurfa ibrahim toru özel haber son dakika haberler röportaj tarım işçileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
İlaç Kullanmadan Sivilce Tedavisi
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?
Sütyenlerin deforme olması nasıl engellenir?