Advert

VALİ ERİN ÖZBEK MAHALLESİNDE KONUŞTU

Şanlıurfa’nın tüm mahalle ve ilçelerine yaptığı gezilerle vatandaşlarla buluşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in Ceylanpınar’a yaptığı gezide ilk durağı, 1982 yılında yaşanan Afgan-Rus savaşında Türkiye’ye sığınan Afganistanlı Özbeklerin yaşadığı Özbek mahallesi oldu.

VALİ ERİN ÖZBEK MAHALLESİNDE KONUŞTU
Bu içerik 179 kez okundu.

 

Özbek mahallesi sakinlerinin çiçeklerle karşıladığı Vali Erin, geleneksel Özbek pilavı günü etkinliğine katıldı. Yapılan duaların ardından halka pilav dağıtan Vali Erin, daha sonra Şanlıurfalı Özbekler Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Dayanışma Derneği merkezinde Özbek Türkleriyle hasbihal etti.

Orta Asya Türk kültür ve geleneklerinin yaşatıldığı mahallede, mahalle sakinleriyle birlikte yemek yiyen Vali Erin, yemekten önce Özbek Türklerinin geleneği olan ve misafire hürmetlerini  simgeleyen el yıkama yaptı. Yemek sonrası geleneksel Özbek giysileri hediye edilen Vali Erin, burada bir konuşma yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve devlet büyüklerinin selamlarını iletti.

Burada sizlerle birlikte yaşamaktan son derece mutluluk duyuyoruz diyen Vali Erin, “Sizlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşısınız. Vatandaşlarımıza götürmeye çalıştığımız hizmetlerin aynısını, hatta daha iyisini sizlere ulaştırmanın, sizlere getirmenin çabası içerisinde olacağız. Biz gelemediğimiz zaman Kaymakamımız burada, her zaman kendisini ziyaret edebiliriz, dertlerinizi, sıkıntılarınızı dile getirebilirsiniz. Her zaman kapımız, gönlümüz sizlere açıktır” dedi.

Anadolu toprakları ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ulu bir çınar olduğunu ve bu ulu çınarın kollarının bir kısmının zaman içerisinde çeşitli sebeplerle koptuğunu dile getiren Vali Erin, “Ama ulu çınarın kökleri bu topraklardadır. Bugün dünyada o çınarın gövdesinin bir uzvu olan kardeşlerimizin yanısıra, sıkıntı çeken ve zulüm gören tüm milletlerin sığınağı haline gelmiş durumdadır. Bugün sizlerle birlikte neredeyse yetmiş milletten insanlar burayı sığınacakları yer olarak görüyorlar ve geliyorlar. Biz de her zaman Kürt kardeşlerimize de Arap kardeşlerimize de Türkmen kardeşlerimize de kapılarımızı açtık. Gelmek isteyenlere, medeniyim diyen ülkelerin yaptığı gibi bir tutum içinde olmadık bugüne kadar. Aslında bu topraklar, bütün insanlığa uygulamalı şekilde bir insanlık dersi veriyor. Mazlumların kimliği, sıkıntıda olanın milliyeti, mahsum insanların mezhebi, meşrebi sorgulanmaz. Onun için de Türkiye Cumhuriyeti açık kapı politikasını öteden beri uygular. Sınırına dayanan tüm mazlumları kucaklamaya, onları burada barındırmaya hatta kendi vatandaşlarıyla eşit haklara sahip onurlu, şerefli insanlar olarak yaşamaları için gerekli koşulları oluşturmaya çalışıyor, çaba sarfediyor” dedi.

Ceylanpınar’daki Özbeklerin 35 yıldır Türkiye’de bulunduğunu ve bu sürede çalışkanlıkları, ortak değerlerimize olan bağlılıkları, bu topraklarda yaşayan dirliği, birliği, bağımsızlık ve özgürlüğü temelindeki ilkelerine uyumu ile takdir ve teşekkürü hak ettiğini kaydeden Vali Erin, “Ortak değerler dediğimiz bu ülkenin daha çok büyümesi, mazlum ve ezilmiş insanlara daha çok kucak açabilmesi, destek olabilmesi için devletimiz, milletimiz, vatanımız, bayrağımız ve inancımıza sadakatle bağlı olduktan ve samimiyetle bu ilkeler etrafında birleşmekten başka beklediğimiz bir şey yok. Bu otuzbeş senede rüşdünüzü ispatladınız. Allah sizden razı olsun. Bizlerin sunmamız gereken hizmetlerde aksaklık oldu ise, bilin ki bu kasıtlı olarak ihmal edilen bir hizmet değildir. Geniş bir coğrafyamız var ve bu insanlarımıza hizmet götürme zorunluluğumuz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de sizin geldiğiniz 

urfa haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI