Advert

Su Ürünleri Mühendisleri Adaletli Atama İstiyor

Bizler Su Ürünleri Mühendisleriyiz. Sizlerden Sayın Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ya iletmenizi ve sormanızı istediğimiz önemli bir kaç ricamız var.

Su Ürünleri Mühendisleri Adaletli Atama İstiyor
Bu içerik 61 kez okundu.

3 tarafı denizlerle çevrili, zengin  iç su kaynakları yaygın olan ülkemiz   coğrafik konumuna göre su ürünleri üretiminde istenilen yerde değildir (Avrupa'da 5. Dünya'da ise 32. sıradadır). Bu konuda öğrenim gören Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin ilgili kamu kurumlarında yapılan mühendis atamalarında ise her atama sürecinde 30 ve 40’lı sayılarda  yetersiz mühendis ataması yapılmaktadır.. Bu rakam diğer meslek örgütleri ile karşılaştırılmayacak kadar düşük bir sayıdır ve arttırılmalıdır. Gerekli istihdamın yapılmaması ülkemizin bugünkü konumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun en büyük kanıtı ise her yıl  giderek azalan tür çeşitliliği, tükenen su ürünleri stokları ve kirletilen su kaynaklarımızdır. Bu kadar ekonomik değeri olmasına rağmen yıllardır dışlanan bu mesleğe gereken önemin verilmemesinin ülkemizin sucul kaynaklarına, balık popülasyonu ve ekolojik dengelere verdiği zararı önlemenin zaruri çözümü mühendislerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda istihdamının sağlanarak kontrol ve denetim mekanizmalarının aktif olarak kullanılmasıyla yasa dışı uygulamalara ve sucul kaynakların denetimsizce kullanılmasına son verilmesidir. Milyonlarca dolar getirisi olan denizlerimiz yanlış uygulamalar nedeniyle heba olmaktadır.

 

 Devletimizin sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri politikasının temellerini atmak konusunda daha fazla geç kalması görev aşkıyla bekleyen biz mühendisleri üzmektedir. Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri ise çözüm için istihdam beklemektedir.

Meslek aşkımız ve taleplerimiz satırlara sığmayacak kadar fazla olup hükümetimizden gerçek ve kararlı adımlar beklemekteyiz.

 
Su Ürünleri Mühendisleri Adaletli Atama İstiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI