Advert

ŞANLIURFALI DOĞA FOTOĞRAFÇISI ÖZBEY `IN OBJEKTİFİNDEN KAYA KARTALI

Doğa Fotoğrafçısı Yunus Ayhan’ın öncülüğünde kurulan Dede Doğa Team ismindeki bir grup doğa tutkunu, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde ormanın derinliklerine kurduğu özel bir mekanda 2 gün boyunca çekimler yapan Şanlıurfalı doğa Fotoğrafçısı Yusuf Özbey Türkiye’de nadir görülen ve Kartallar içerisinde en güçlüsü olan Kaya Kartalını fotoğraflayıp aynı zamanda video kaydı alarak eşsiz güzellikte çekimler yaptı

ŞANLIURFALI DOĞA FOTOĞRAFÇISI ÖZBEY `IN OBJEKTİFİNDEN KAYA KARTALI
Bu içerik 175 kez okundu.

ABDULLAH YİĞİT –ŞANLIURFA ÖZEL HABER 


Doğa Fotoğrafçısı Yunus Ayhan’ın öncülüğünde kurulan  Dede Doğa Team ismindeki bir grup doğa tutkunu, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde ormanın derinliklerine kurduğu özel bir mekanda 2 gün boyunca çekimler yapan Şanlıurfalı doğa Fotoğrafçısı Yusuf Özbey Türkiye’de nadir görülen ve Kartallar içerisinde en güçlüsü olan Kaya Kartalını fotoğraflayıp aynı zamanda video kaydı alarak eşsiz güzellikte çekimler yaptı. İki gün boyunca yaşadıklarını anlatan Özbey ; “ilk gece havaalanından saat 01:00 da çıktık otele bile geçmeden direk Kızılcahamam’daki mekana gittik. Ortalık o kadar sessiz ve ıssızdıki korkmadım desem yalan olur. Alanda telefonların çekmemesi beni ilk başta endişelendirsede doğa ile iç içe sessiz sakin bir yerde olmanın huzuru bu korkuları bastırdı.

Gece saat 02:30 civarında ormandaki  özelgümeden dışarıyı seyir ederken bir anda çalılıklardan bir ses geldi ay ışığının aydınlattığı mekanda zar zor 4 karartı görebildim. Fener ile ortamı aydınlatınca 4 ayı ile göz göze geldik inanılmaz heyecanlandığım anlardan biriydi. Ayıların 3’ü yavruydu fakat neredeyse anneleri kadar olmuşlardı. Bu sevimli ayı ailesi karnını doyurup gittikten sonra gün yavaş yavaş ağarmaya başlamış ortalık artık daha net görülüyordu. Bir müddet kuzgun kuşları etrafta ötüştükten  sonra biranda ortamı sessizlik kapladı bu sessizliğin sebebini öğrenmek için dışarıyı gözlemlediğimde karşımdaki ağaçta tüm ihtişamı ile Kaya Kartalını gördüm. Ağaçta ortamı inceliyordu. Kaya Kartalı hakkında biraz bilgi vermem gerekirse ,İngilizce ismi Golden eagle olan Kaya kartalı Kahverenkli, son derece iri bir kartaldır.

Uçuşta uzun ve gövdeye doğru daralan kanatlarıyla tanınır.Yüksek dağları sever. Her türlü yüksek, kayalık, ormanlık dağda görülebilir. Dağların özellikle sarp kayalıklar barındıran kesimlerini yuva yeri olarak tercih eder.Boyu 93 cm’ye kadar olan Kaya kartalının kanat açıklığı ise 225 cm kadar olabilmektedir. Eskilerde çocukları kaçırdığına inanılan bu kartal 20 kg bir dağ keçisini rahatlıkla kaldırabilecek bir güçtedir. İşte böylesi devasa bir kuş ile aramızda sadece 10 metre vardı. Önümde bulunan olayda Kaya kartalı yere bıraktığımız yaban domuzu leşinden et parçalarını koparırken çıkan ses makinemin deklanşör sesine karışıyordu. Çekim yapmaktan en çok keyif aldığım yırtıcı kuş türüydü. Burdan sizlerin vesilesi ile doğa gönül vermiş değerli ağabeyim yunus Ayhan ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Hem doğayı koruyorlar hemde hayvanların zor kış şartlarında besin bulmalarına yardımcı oluyorlar” dedi.  

 

KAYA KARTALI YUSUF ÖZBEY ŞANLIURFALI DOĞA FOTOĞRAFÇISI ÖZBEY `IN OBJEKTİFİNDEN KAYA KARTALI ŞANLIURFA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI