Irak ve Tısiad Mersin `de Ortak Panel Düzenledi

Mersin ilinde bir ilk gerçekleştirildi . TISİAD tarafından düzenlenen panelde Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri tek tek gelen konukları kapıda karşıladılar.

Irak ve Tısiad  Mersin `de  Ortak Panel Düzenledi
Bu içerik 296 kez okundu.

ABDULLAH YİĞİT-MERSİN 


Mersin ilinde bir ilk gerçekleştirildi . TISİAD tarafından düzenlenen panelde  Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nevaf Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri tek tek gelen konukları kapıda karşıladılar.
Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) tarafından ‘’ Akdeniz’den Bakış: Neden Irak? Vazgeçilmezimiz Irak ‘’ konulu Panel, Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Konferans salonunda düzenlendi. 


Panele  Katılanlar ise TISİAD Genel Başkanı Nevaf KILIÇ, Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Al-ALAWİ, Irak Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Tharwat Akram SALMAN, TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Toros Üniversitesinden Prof.Dr. Ahmet ÖZER, AKİB Koordinatör Başkanı ve MTSO Meclis Başkanı  Mahmut ARSLAN, TISİAD Genel Başkan Yard. Ve Tüm  Hataylılar ve Hatay Dostları Derneği (TÜMHATAYDER) Genel Başkanıvede Akdeniz Yabancı Ülkeler ve İşadamı  Dernekleri  Platformu (AKYABİŞDER) Başkanı Hikmet Kenan YOZGATLI, MESİAD adınada Başkanlar kurulu başkanı ve  Güler Group Yönetim Kurulu Başkanı ve CAPİTAL Ticaret Merkezi Grup Başkanı  Mustafa GÜLER ve çok sayıda il dışından ve ırak ülkesinden iş adamları ve stk temsilcileri katıldı .


Panelde konuşan Türkiye-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nevaf KILIÇ, Türkiyeli şoförlerinin korkup gitmediği bir dönemde Gürcistan’dan 70 tane şoför getirip Irak ile ekonomik ilişkileri kesintiye uğratmadıklarını belirterek, Irak’ın bölge ve Türkiye ekonomisine olan çok yönlü katkılarını anlatarak İkili İlişkileri Geliştirdik Irak Ülkesi ile her zaman ülkemiz ile Irak arasında TISİAD olarak çalışmalarımız devam etmekte olduğunu  ifade ederek şunları söyledi: Irak Ankara Büyükelçisi Sayın  HishamAL-ALAWİ ve katılımcılara tek tek teşekkür ediyorum dedi.


TISİAD tarafından düzenlenen panelde  konuşan Irak Ankara Büyükelçisi HishamAL-ALAWİ, Irak’la ticarette Mersin’nin geçen yılki toplam ticaret hacminin 287 milyon dolar olduğunu belirterek, 2017 yılında iki ülke arasındaki ticareti geliştirme açısından önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi.


Irak Ankara Büyükelçisi Hisham AL-ALAWI ‘’ Türkiye ile ihracatta ilk beşe girdiklerini belirterek, en yüksek ihracat döneminin 2013 olduğunu ve bu dönemde 13 milyar dolar civarı ihracat gerçekleştirdik. Bir çok sebepten dolayı 2013 yıldan itibaren ihracat düşmeye başladı. Öncelikle petrol fiyatlarının düşmesi, ikinci sebep DAEŞ’in Irak’ta bir çok bölgeyi hakimiyeti altına alması,üçüncüsü ise iki ülke arasında bir takım gerginliklerin yaşanması gibi sebeplerle 7,5 milyar dolar civarına kadar geriledi.
18 ay önce Ankara’da göreve başladığı günden bu yana bunları ellerinden geldiğince gidermeye ve ortaya koydukları hedefi başarmaya çalıştıklarını da söyleyen Al-ALAWİ, “Ticaret hacminde ciddi anlamda bir yükseliş kaydettik. Petrol fiyatları yükselmeye başladı. Aynı zamanda iki hükümet arasındaki sorunları giderme açısından başarılar elde ettik. Bu yıl Bağdat ve Ankara’ya yüksek düzeyde seyahatler gerçekleştirdik. 2017 Ocak ayında Türkiye Başbakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın Bağdat’ı ve Ekim Ayında Irak Başbakanı Sayın Haydar EL IBADIAnkara’yı ziyaretleri gerçekleşti.Ayrıca, Irak’taki Yüksek Öğretim Kurulu Başkanını Ankara’ya davet ettik. 2018 Ocak ayında gelecek. Bu tür etkinliklerle Türkiye-Irak arasındaki ticaret hacmi bundan sonra yükseleceğine inanıyoruz. Geçen yılki ticaret hacmi tutarı 7,5 milyar dolar, bu yıl ilk 11 aydaki ticaret hacmi tutarı 7,4 milyar dolar buna bu ayki rakamları da eklersek daha yüksek bir rakam ulaşacağız ‘’ ifadelerini kullandı.
Irak’la ticarette Mersin’in geçen yılki toplam ticaret hacminin 287 milyon dolar olduğunu da sözlerine ekleyen AL-ALAWİ, “Mersin ve Adana bölgesinde ihracatın düşük olmasına rağmen Türkiye genelinde yüksek. Daha çok mal gönderildiğinde daha rekabetçi fiyatlar olacak. Değinmek istediğim başka konularda var onlardan bahsedeyim. Habur gümrük kapısının batısında yeni bir gümrük kapısı kuruluyor. Yeni bir karayolu açılacak. Musul ve Mersin arasında yeni bir tren yolu kurma çalışmaları var. İki ülke arasındaki ticareti geliştirme açısından bu konular önemli. Bunları yapabilirsek iki ülke arasında petrol boru hattının gördüğü zararı da onarma imkanı olacak. Yeni bir doğalgaz hattı kurma görüşmeleri var. Bu konular bu düşünceler üzerine odaklanmamız gerekiyor. Irak’ın Mersin ve çevre illerle de ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor. TISİAD Mersin’de bunu yapabilecek konumda. Umarım gelecek yıl bu rakamlar daha iyi olacak” şeklinde konuştu.
Panel sonrası birlik ve beraberlik içinde toplu fotoğraf çekimi ile son bulundu .

 

TISİAD IRAK PANEL MERSİN BAŞKAN NEVAF KILIÇ TÜRKİYE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI