ULU BUDUN DERNEĞİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ

Genel Merkezi İzmir’de bulunan ve kısa sürede tüm Türkiye’de ilgiyle takip edilen ULU BUDUN KÜL-TÖRE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ muhteşem bir açılış programı ile kültür yaşamımızdaki yerini aldı.

ULU BUDUN DERNEĞİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ
Bu içerik 119 kez okundu.

 

        Eylül ayı sonu itibariyle İzmir’de kurulan ve geçtiğimiz hafta Anıtkabir’de düzenlenen askeri program dahilinde Atatürk’ün mozolesine çelenk sunma töreni düzenleyen Ulu Budun derneği resmi açılışını yaptığı gecede aynı zamanda Türklüğün 10.000 yıllık Erkin Kün (Ergin Gün) bayramını kutladı.

         Ön Türklerin kutladığı ve adına Erkin Kün (Ergin Gün)  denilen bayrama göre 21 Aralık günü yılın son günü oluyor ve son gün olduğu için yılın en ergin günü kabul ediliyor. 22 Aralık günü ile de yeni bir yıl başlamış oluyor. Yani yılbaşı günü 22 Aralık tarihi kabul ediliyor. Aralık ayı’nın 21. ‘nde Erkin Gün’ü uğurlayan Türkler , bir gün sonrasında yıl başını karşılıyor.

         Kurulduğu günden beri Türk kültürünün ve Türk töresinin çok sağlam temellere dayandığını ve insanlığa adalet duygusunu , huzuru yaşattığını anlatan Ulu Budun derneği Erkin Kün bayramını kımız içerek karşıladı. Türkiye’nin dört bir tarafından üyelerinin katılımı ile coşkulu bir şekilde kutlanan programa Ulu Budun derneği yetkilileri Kurultay , toy adını veriyorlar. Gecede yine Kengeş adı ile ifade ettikleri toplantı meclisi kuran Ulu Budun yetkilileri , üyeleri ile birlikte eğitim ve kültürel çalışmaları konusunda önümüzdeki dönem hedeflerini belirlediler.

Genel Sekreter Savaş Oktay’ın yönettiği program , derneğin resmi açılış kurdelasının kesilmesi ile başladı. Ulu Budun Genel Başkanı Recep Var tarafından yapılan açılış ile birlikte üyeler Erkin Kün bayramını kutlama bölümüne geçtiler. Öncelikle Türk budunu’na ve Türk büyüklerine 1 dk’lık saygı duruşu yapıldı. İstiklal marşı ve Andımız’ın da okunduğu programda Dernek Genel Sekreteri Savaş Oktay Tanrı’ya Yakarış adını verdikleri seslenişi okudu. Sonrasında tekrar toplantı düzenine dönüldü ve Genel Sekreter Savaş Oktay , Ulu Budun derneğinin kuruluş aşamaları ile derneğin çalışma konularını anlattıktan sonra , Budun kavramının ne anlama geldiğini izah ederek Ulu Budun demenin yüce Türk milleti demek olduğunu ifade etti.

         Daha sonra kürsüye Ulu Budun derneği Genel Başkanı Recep Var çıktı. Genel Başkan Recep Var , dernek olarak amaçlarının Karpatlar’dan Tuva’ya , Başkurdistan’dan Hint Okyanusu’na Türk kardeşleri ile kültürel ilişkiler geliştirmek , eğitim çalışmaları yapmak olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında geçtiğimiz haftalarda Anıtkabir’de yaptıkları çelenk sunma töreninde Anıtkabir özel defterine yazdıklarını okuyan Genel Başkan Recep Var daha sonra Ulu Budun derneğinin vizyonu , misyonu ile yönetim anlayışını açıkladı. Konuşmasının son bölümünde Türkiye’deki insanlarımıza dünyanın her yerindeki kardeşlerini tanıtmak amacında olduklarını belirterek yeni yılın uğurlar getirmesini diledi.

         Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Yıldırım ise yaptığı konuşmada Ulu Budun derneğinin ana ilkeleri ile değerlerini açıkladı. Yeni yılın kutlu olmasını dileyen Hüseyin Yıldırım , horon da bizim halay da , zeybek de bizim semah da. Anadolu Türk’ündür , Türklük Anadolu’dur diyerek sözlerini tamamladı.

        Son konuşmacı olarak Erkin Kün bayramını tarihsel süreç içerisinde 10.000 yıl geriden gelerek anlatan Türkolog , Ekonomist Mehmet Kömen , Erkin Kün bayramının Türkler için önemini anlattı. Kuzey yarım kürede yaşayan diğer milletlerin bayram ve kutlamalarından da örnekler veren Mehmet Kömen tüm dinleyicileri tarihsel bir yolculuğa çıkararak , coşkulu bir ortam yarattı.

         Sonraki konuşmacı Zeki Yüncüoğlu da konuşmasında Erkin Kün bayramının önemini anlatarak , Dünya'nın tüm bölgelerinde yaşayan Türk'lerin eğitim ve kültürel faaliyetler yoluyla sıkı ilişkiler içinde olması gerektiğini ifade etti. Yüncüoğlu konuşmasının devamında Türklük töresi ve düşünce sisteminin dünyada yükselen bir güç olduğunu söyledi.

         Sorular ve cevaplar şeklinde geçen programın son bölümünde tekrar söz alan Genel Başkan Recep Var önümüzdeki dönemde yeni bir kurultayda toplanmak arzusunda olduklarını ifade etti.

         Gerek İzmir’den ve gerekse İzmir dışından birçok sosyal toplum kuruluşu yetkililerinin de misafir olarak katıldığı kutlamada bulunan herkes , 2018 yılının dünya Türklüğüne ve tüm insanlığa mutluluk ve huzur getirmesi temennisinde bulundular. Coşkulu ve bir o kadar da eğlenceli geçen bu ilginç kutlama programı geç saatlere kadar sürdü.

HABER:SEVTAP BAYBURT 

ULU BUDUN DERNEĞİ’NDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI