Advert

Urfa’nın 200 yıllık geçmişli bir kültüre dayanan peste oyunu

200 yıllık geçmişli bir kültüre dayanan peste oyunu Şanlıurfa’da devteşti mahalle sakinleri tarafından yaşatılmaya devam ediliyor.

Urfa’nın 200 yıllık geçmişli bir kültüre dayanan peste oyunu
Bu içerik 101 kez okundu.

Geçmişi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanan gürle bir diğer ismiyle peste oyunu Şanlıurfa devteşti mahallesinde vatandaşlar tarafından yaşatılmaya devam ediliyor.

Kimi yerde adına misket kimi yerde gülle denilen oyun günlük yaşamın stresinden kurtulmak isteyen genç yaşlı tüm mahalle sakinleri sokakta boş bir alanda toprak üzerinde kıyasıya rakiplerini yenmek için gülle oyununu oynuyor.

oyun en az 2 en fazla 10 kişi ile oynanırken, oyunda ofsayt, faul gibi kurallar da bulunuyor. yüzyıllar öncesine dayanan gürle ise, bazalt veya mermer taşları tarafından uzun uğraşlar ve emekler sonucunda yapılıyor.

Oyunun dedelerinden kalma bir oyun olduğunu belirten remzi çetin adlı vatandaş, boş zamanlarını gülle oyunu oynayarak geçirdiklerini söyledi. Gülle oyununun kültürlerinden bir parça olduğunu belirten çetin, amaçlarının stres atmak olduğunu kaydetti.

Bir diğer vatandaş celal taş ise, genellikle çalışmayan vatandaşların boş zamanlarını değerlendirmek için gürle oyununu oynadığını ifade ederek, oynadıkları oyundan zevk aldıklarını söyledi.

HABER: UYGUR MEDYA GURUBU HABER: MERKEZİ 

Urfa’nın 200 yıllık geçmişli bir kültüre dayanan peste oyunu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI