Advert

İRAN’da Protestolarda 21 ölü

Gösteriler sürüyor Rudaw.net:Haber Merkezi - İran ve Doğu Kürdistan’da (İran Kürdistanı) devam etmekte olan hükümet karşıtı gösteriler 21 eyalete 43 şehre sıçrarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 17'e yükseldi.

 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
Bu içerik 306 kez okundu.

İran ve Doğu Kürdistan’ın birçok şehrinde göstericilerle güvenlik görevlileri arasındaki gerilim gittikçe artıyor.

Ülkedeki protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 17'e çıktı. Resmi kanallar silahlı göstericilerin polis karakolları ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığını öne sürdü.

İran devlet televizyonu, Tuyserkan kentinde 6 kişinin, İzeh kentinde de 2 kişinin vurularak öldürüldüğüne yer verdi.

Dorud kentinde iki kişinin bir itfaiye aracının altında kalarak hayatını kaybettiği bildirdi.

İran Polis Sözcüsü Said Muntezir Mehdi yaptığı açıklamada, “Necefabad kentinde göstericilerden biri polis güçlerine ateş açtı. Olayda bir polis hayatını kaybetti 3 poliste yaralandı” dedi.

Perşembe gününden beri süren olaylarda gözaltı sayısı 400'ün üzerine çıktı. İran yönetimi, eylemcilerin organize olmasını engellemek için Telegram ve Instagram dahil çeşitli sosyal medya hesaplarını kapattı.

Telegram CEO'su Pavel Durov, Tahran hükümetinin Telegram uygulamasına erişimi tamamen kapatması üzerine, önceki gün Twitter'dan yaptığı açıklamada, “İranlı yetkililer, barışçıl protesto yapan kanalları kapatmayı reddettiğimiz için Telegram'a erişimi bloke ediyor” dedi.

İranlı İşçiler Ajansı (ILNA), göstericilerin ülkenin kuzeybatısındaki Takistan kentinde bir din adamları okulunu ve hükümet binalarını ateşe verdiğini, bazı eylemcilerinde ülkeyi 1925'ten 1941'e kadar yöneten Şah Rıza Pehlevi lehine sloganlar attığınq yer verdi.

 

iran haber karıştı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI