Advert

Avrupa'nın Ve Türkiye'nin En Büyükleri Arasında Olan Tesiste Sona Gelindi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen 140 milyon liralık dev atık su arıtma tesisi çalışmaları sona geldi.

Avrupa'nın Ve Türkiye'nin En Büyükleri Arasında Olan Tesiste Sona Gelindi
Bu içerik 60 kez okundu.

 

 

Temelinin atılmasının ardından süratle yapımına başlanan 140 Milyon liralık dev projenin tamamlanması ile birlikte 800 bin kişinin atık suyu doğaya arıtılmış bir şekilde kazandırılacak. Ayrıca Tarımsal arazilerde de kullanılacak olan arıtılmış suyun oluşturacağı tasarruf ile Türkiye'nin milli servetine önemli oranda katkı sağlanacak.

 

Sona gelinene tesiste incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'ye, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç, Meclis üyeleri ve ŞUSKİ Teknik heyeti eşlikte etti.

 

Şanlıurfa merkez atık su arıtma tesisinde sona gelen çalışmaları inceleyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Tesisin son sistem teknolojiyle donatıldığını ve geniş tarım arazilerine sahip Şanlıurfa için önemli bir yatırım olduğunu ifade etti.

 

Proje hakkında bilgi veren Başkan Nihat Çiftçi, " İleri biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin tamamlanması ile 800 binin üzerinde nüfusun atık suyu, doğaya arıtılmış bir şekilde kazandırılacak. Arıtılan atık sudan çıkarılan biyogaz ile, tesis kendi elektrik enerjisini üretecek. Arıtılan atık su bütün aşamalardan geçtikten sonra tarımsal sulamada kullanabilecek kadar temiz ve halk sağlığı açısından hiçbir tehlikesi olmayacak düzeyde arıtılacak. Arıtılan su tarımsal sulamada kullanılacağı gibi arıtma sonrası oluşan çamur, solar kurutma sistemleri ile kurutulduktan sonra belirli işlemlerden ve ünitelerden geçerek, istenirse tarımda doğal gübre olarak kullanılabilecek. Tesisin kendi elektriğini üreteceğini ve arıtılan suyun tekrar tarımsal sulamada kullanılabileceği düşünüldüğünde Şanlıurfa Atık Su Arıtma Tesisi milli servete önemli bir katkı sağlamış olacak" dedi

urfa şanlıurfa haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI