Advert

Zeytin Dalı Harekâtı - ABD ve AB'den ortak dil: Endişeliyiz açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica MogheriniTelif

Zeytin Dalı Harekâtı - ABD ve AB'den ortak dil: Endişeliyiz açıklaması
Bu içerik 93 kez okundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ayrı açıklamalarında kaygılı olduklarını söylediler.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin bölgesine yönelik harekatından dolayı endişeli olduklarını açıkladı.

 

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de harekatla ilgili "aşırı kaygılı" olduklarını söyledi.

 

Mogherini "Aşırı kaygılıyız ve bu ve diğer konuları Türk yetkilerle görüşeceğiz" dedi.

 

Konunun AB Dışişleri Bakanları toplantısında gündeme geldiğini söyleyen Mogherini harekatın siviller üstündeki ve BM destekli Suriye barış sürecine sonuçlarından endişe duyduğunu kaydetti.

 

Londra'ya giderken gazetecilere açıklamalarda bulunan Tillerson, "Kuzey Suriye'de Türk vakasıyla ilgili endişeliyiz" dedi.

 

Tillerson ayrıca, "Türkiye'nin vatandaşlarını terörist unsurlardan korumaya yönelik meşru hakkını tanıyor ve takdir ediyoruz" diye konuştu.

 

Her iki tarafa da sivil can kayıpların en aza indirilmesi ve itidalli davranması konusunda çağrı yaptığını söyleyen Tillerson, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"ABD meşru güvenlik kaygıları konusunda Türkiye ile birlikte çalışmayı hedefliyor."

 

'ABD Kürtleri ayrılıkçılığa teşvik ediyor'

 

Tillerson'ın açıklamasından birkaç saat önce ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD'yi, "Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik etmekle" suçladı.

 

Lavrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Washington aktif olarak Kürtler arasında ayrılıkçı fikirleri teşvik etti, etmeyi de sürdürüyor... ABD ya durumu anlamıyor, ya da yaptığı kesinlikle bilinçli bir provokasyon" diye konuştu.

 

ABD, daha önceki açıklamalarında Türkiye'ye Afrin'e yönelik bir operasyon başlatmaması çağrısı yapmıştı.

 

Amerikalı yetkililer, operasyonun ardından da Zeytin Dalı Harekâtı'nın kapsamının ve zamanlamasının sınırlı olması gerektiğini söylemişti.

 

Bu çağrıya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Ne zaman iş biterse, bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz yok. Bunu da bilmeniz lazım" dedi.

afrin zeytin dalı operasyonu suriye pyd ypg abd rusya haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI