Advert

Şanlıurfa da Kış aylarında lolaza ilgi artıyor

Zengin mutfağıyla bilinen Şanlıurfa, kendi özgü yemekleriyle de sürekli dikkat çekiyor. Özellikle kış aylarında en çok tüketilen yemeklerin başında lolaz geliyor.

Şanlıurfa da Kış aylarında lolaza ilgi artıyor
Bu içerik 72 kez okundu.

Şanlıurfa'da soğuk geçen kış günlerinde lolaz yemek bir kültür haline gelirken, kentte lolaz satıcılarının sayısı da giderek artıyor. Lolazı bir lezzet olarak görenler ve bunu günaşırı tüketen vatandaşlar, lolazı daha çok usta ellerde yiyor. Aşağı çarşıda yıllardan beri lolaz yapan Halil Tatar, bu yemeğin bir gelenek haline geldiğini belirterek, "nasıl ki yağmurlu günlerde mantar çıkıyorsa, kış aylarının soğuk günlerinde de lolaz öyle çıkıyor. Soğuk günlerde lolaz tüketimi oldukça fazla. Öğle saatlerine doğru hazırlamaya başladığımız lolaz, akşam saatlerine kalmadan tükeniyor" dedi.

Hazırlanışının zahmetli olduğunu belirten Tatar, "tabi hiçbir işte olmadığı gibi bu işte de kolaylık yok. Malzemeleri özenle seçip hazırlıyoruz. Lolazı fırına attıktan sonra yaklaşık bir saat içerisinde pişiyor. Özel baharat, yeşillik ve biberlerle müşterilerimize sunuyoruz. Vatandaşlar kış aylarında lolaza büyük rağbet gösteriyor, soğuk günlerde sıcak tutuyor. Bu nedenle kış ayları geldi mi insanların gözü lolazı arar" diye konuştu.

urfa haber şanlıurfa haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI