Advert

AKKOYUN:TURİZM POLİTİKASI

Akkoyunlar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Akkoyun, Türkiye’nin 2018 yılındaki turizm hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turizm sektörünün çok ciddi anlamda ülke ekonomisine katma değer sağladığını belirten Akkoyun, “Türkiye’nin jeopolitik konumu, rakiplerine göre son derece temiz plaj ve koylara sahip olması ve dört mevsimin bir arada yaşanması özellikleri nedeniyle adeta bir turizm cenneti görünümündedir. Türkiye’nin sahip olduğu bu değerleri turizm amaçlı kullanması, ülkemizin içinde bulunduğu işsizlik sorununun giderilmesinde çok önemli rol oynayacaktır. Ülkemizin turizm potansiyeli yönünden turizm bölgeleri ve yapılabilecek turizm etkinlikleri yönünden her mevsim ne kadar zengin olduğu bilinmektedir. Ekonomik yönden gelişmekte olan ülkelerden olduğumuz için turizmin ayrı bir önemi vardır. Ülkemiz bulunduğu yer açısından Tarihi olarak büyük medeniyetlerin yerleştiği bir yerdir” dedi.

AKKOYUN:TURİZM POLİTİKASI
Bu içerik 75 kez okundu.

TURİZM POLİTİKASI ŞART
Türkiye’de turizmin daha hızlı ve daha sürdürülebilir büyümesi için hükümetin bir turizm politikası olması gerektiğine dikkat çeken Akkoyun, “Çünkü bu noktada bir çıkış daha yakalamak gerekiyor. Yeni pazarlar yaratılması şart. Türkiye’ye gelen turist çeşitlendirilmeli. Bu da ancak bir araya gelerek olabilir. Bir ifade birliği oluşturulmalı. Örneğin bir çalıştay düzenlenerek bütün sektör bir araya getirilmeli ‘ortak fikirler’ üretilmeli diye düşünüyorum. Ülkemizin turizm potansiyelinin sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi değerler vardır. Bu değerler, uzun vadede korunabildikleri sürece uluslararası turizm pazarındaki payımız hızla büyümeye devam edecektir. Bunun için özellikle turizm yörelerindeki arazi kullanma ve altyapı kararlarının gerek yerel, gerekse merkezi yönetimlerce doğru olarak verilmesi gereklidir. Altyapılarda kapasite üstü zorlamalar, doğal değerlerin yok olması tehlikesini de beraberinde getirecektir” diye konuştu.
 
UZUN VADELİ STRATEJİK PLANLAR YAPILMALI
Turizm sektöründeki eksiklikler ile ilgili de görüş bildiren Akkoyun, “Sektördeki en büyük eksikliklerden biri ise; uzun vadeli stratejik planların yapılmıyor olmasıdır. Ülke olarak hemen hemen her sektör için yaptığımız eksiklik; uzun vadeli stratejik planlamalar yapmamak. Özellikle bazı bölgelerde şehir ve bölge planlamacılığından uzak, kapasite ve fonksiyon planlamaları yapılmadan orta ve uzun vadede ucuz ve kalitesiz olabilecek tesis yatırımları yapılmıştır. Bölgeler yanlış imarlara açılmış ve kıyı şehirleri oldukça plansız şekillerde kullanılmıştır. Böyle devam ederse elimizdeki en büyük zenginlikleri yakın bir tarihte kaybedebiliriz” ifadelerini kullandı.
 
BAŞARILI BİR YILI GERİDE BIRAKTIK
“2017 sona ererken Türkiye; turizmde başarılı bir yılı daha geride bırakmıştır” diyen akkoyun, “Turist sayısında artış yaşayan Türkiye, sadece deniz kum güneş üçlemesiyle değil, kongre turizmiyle de büyük bir atak gerçekleştirmiştir.
2017 yılının başta İstanbul olmak üzere Türkiye için verimli bir yıl olmuştur. Ortadoğu ve Arap ülkelerinden yoğun turist gelirken uluslar arası misafir karmasından oluşan kitle turizmi her zamanki gibi en büyük segmenti oluşturmuştur. Ayrıca kongre ve sağlık turizminde de ciddi artışlar yaşanmıştır.
Özellikle 3. Havalimanı ihalesiyle bölgede ki turizm yatırımları hareketlenmiştir. 3.Havalimanına ilişkin planlara göre, 2023 yılında 50 milyon ziyaretçi ile 50 milyar dolarlık turizm geliri hedeflenmektedir. Ayrıca Türkiye’nin turizm bakımından Dünya’daki ilk 5 Ülkesinden biri olacağını düşünüyorum.
Öncelikle; kişi başı harcama getirisi yüksek, kaliteli turistin Ülkeye çekileceği stratejiler geliştirilmeli. Çünkü turizm, istihdamdan cari açığa kadar destek 

AKKOYUN:TURİZM POLİTİKASI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İRAN’da  Protestolarda 21 ölü
İRAN’da Protestolarda 21 ölü
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI
BAŞKAN ÇİFTÇİ'DEN YENİ YIL MESAJI