Advert

Gaziantep Ziraat Odalarından İyi Tarım Uygulaması Kalkmasın Açıklaması

Gaziantep Ziraat Odaları Birliği Başkanı ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ,Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar Şehitkamil ziraat odası toplantı salonunda İyi Tarım uygulaması kaldırılmasın diye basın açıklaması yaptılar .

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Gaziantep Ziraat Odalarından İyi Tarım Uygulaması Kalkmasın Açıklaması
Gaziantep Ziraat Odalarından İyi Tarım Uygulaması Kalkmasın Açıklaması admin
Advert

ABDULLAH YİĞİT-GAZİANTEP
Gaziantep Ziraat Odaları Birliği Başkanı ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak ,Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar Şehitkamil ziraat odası toplantı salonunda İyi Tarım uygulaması kaldırılmasın diye basın açıklaması yaptılar .

Başkan Yiğit, Gaziantep İlimizin ve Çevre illerimizin çiftçilerimiz için vaz geçilmez konusu iyi tarım uygulaması olduğunu ifade ederek şunları söyledi .

BAŞKAN YİĞİT, Avrupa’da 1997 yılında temelleri atılan süreç içerisinde ülkemizin de konuya kayıtsız kalmayarak 2004 yılından itibaren İTU mevzuatı yayınlanarak sisteme dahil olmuştur. Daha sonra gelişen durum karşısında 2010 da ülkemiz tarımın geliştirilmesi kayıt altına alınarak izlenebilirliğin sağlanması sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimi ve en önemlisi tüketici güvenini sağlayarak tarımsal ürünlerimizin katma değerinin arttırıldığı bir uygulama yaygınlaşmaya başlamıştır.
İyi Tarım Uygulamaları son yıllarda ilimizde de derece alan ve çiftçi sayısı ve üretim açısından gözle görülür derecede artış göstermiştir. Genel olarak ülkemiz özelde ise ilimiz sahip olduğu iklim, toprak ve su kaynakları ile tarımsal üretim için son derece avantajlı konuma sahiptir.
Söz konusu kaynaklarda azami ölçüde yararlanmak, sürdürülebilir tarımın temini, sağlıklı gıda üretimi ve çevreci bir uygulama olarak önümüzde ki dönemde sisteme ve uygulamaya dahil olan çiftçi sayısı daha da artacağı kanaatindeyiz. Özellikle uygulama ile çiftçilerimize verilen destekleme uygulamanın yaygınlaşması ve devamı için oldukça önemlidir. Uygulama ile başta çiftçilerimiz olmak üzere sürecin işlemesinde görev alan ziraat mühendisi ve diğer teknik elemanlar, aracı, tüketici olmak üzere oldukça geniş bir istihdam sahası oluşturmakta ve çarpan etki yapmaktadır.
İyi Tarım Uygulamaları kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgemiz %50’lik oranla iyi tarım konusunda lokomotif görevini ziraat odaları üstlenmiş, kendi üyelerini sisteme dahil ederek yaygınlaşması temin edilmiştir. Aynı zaman da Türkiye genelinde 2.000’e yakın istihdam ettiği ziraat mühendisleri ile üretim daha teknik olarak yapılmaya başlanmıştır. Türkiye genelinde 2017 yılında 72.236 üretici 6.247.106 dekar alan 186.1 milyon TL, İlimiz de yaklaşık 16.350 üretici 1.140.484 dekar alanla 35.8 milyon TL destekleme ödemesi çiftçilerimize üretimde destek olarak verilmektedir. 2018 yılı için yaklaşık 50 milyon TL’yi destekleme ödemesi çiftçilerimize üretimde destek olarak verilmesi beklenmektedir, bunun yanı sıra Ziraat Bankasında kredilerde faiz oranın da %50 indirim ve hallerde rusul vergisinde %2 muafiyet avantajı gibi çiftçilerimize fayda sağlamaktadır. Bu ise hem bölge ekonomisini canlandırmakta hem de çiftçinin üretim motivasyonunu arttırmaktadır. Tarladan sofraya geçen bütün süreçte çiftçinin, pazarlamacının nihayetinde tüketicinin alışkanlıkları olumlu yönde fark edilir derecede değişmiştir. Böylelikle İyi Tarım Uygulamarı konusunda ülkemiz ve ilimiz gerekli ilerlemeyi sağlamakta, meslekte alışan ziraat mühendisleri ve üreticilerin bu konularda ve genel uygulamalarda da eğitimleri ve bilgilendirmeleri sağlanmaktadır.
Yukarı da özetlenmeye çalışılan mevcut durum karşısında İyi Tarım Uygulamalarının sürdürülebilir olması için destekleme uygulamalarının devam etmesi, destekleme ödemelerinin çiftçilerimizin girdiği en çok ihtiyaç duyguğu dönemde ödenmesi oldukça önem arz etmektedir. Ekimden hasata kadar izlenilebilirliğin bu derece hassas olduğu, İyi Tarım Uygulamaları sisteminde hedef belirlediğimiz ilkelerimizle başta üreticilerimiz, ziraat mühendislerimiz, kontrolörlerimiz, iç kontrolörlerimiz, teknik danışmanlarımız, İyi Tarım Uygulamaları sorumlularımız ve bu sisteme gönül veren tüm teknik elemanlarımız bu sürdürülebilirliğin noktalanmasını dahi düşünmek emek verdiğimiz topraklarımıza yapacağımız haksızlık olacaktır.

BAŞKAN ÇOLAK , Çiftçilerimizin ektiği ürünlerden dolayı desteklemeler aldıklarını , İyi tarım İçin sesimizi duyuracağız. özellikle istediğimiz gübre fiyatlarının düşürülmesi lazım, sattığımız hububat düşük fiyatlarda .bu gibi desteklemelerin kaldırılmasını istemiyoruz .
Tarım bakanımıza sesleniyoruz çiftçimizin elindeki iyi tarımın kaldırılmasını doğru bulmuyoruz . sayın bakanımız Pakdemirli ` nin İyi Tarım Uygulaması Çiftçilerimiz için vaz geçilmez olduğunu, Gerekenin yapılması istiyoruz .

BAŞKAN SAKAR ise bende Başkanlarıma katılıyorum . Gaziantep ,Şanlıurfa ,Adıyaman çiftçilerimiz antep fıstığı ile geçiniyorlar .
Bizde iyi tarımın kalkmaması için elimizden geleni yapacağız .bizde Tarım Bakanımızdan bizzat ilgilenmesini temenni ediyoruz. teşekkür ederim . dedi.Görüntünün olası içeriği: Bekir SakarGörüntünün olası içeriği: 1 kişiGörüntünün olası içeriği: Cumaali Yigit, yakın çekimGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, Bekir Sakar dahil, oturan insanlarGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Gaziantep Ziraat Odaları Birliği Başkanı ve Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar İYİ TARIM UYGULAMASI GAZİANTEP GAZİANTEP ZİRAAT ODALARI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Farklı Alanlarda Çok Önemli Bir İsim Sadık Türk
Farklı Alanlarda Çok Önemli Bir İsim Sadık Türk
Koleksiyonuna bir yenisini daha ekledi.
Koleksiyonuna bir yenisini daha ekledi.