Advert

URFA’DA MÜZİK SEMPOZYUMU 63 BİLDİRİ İLE TAMAMLANDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “2018 Uluslararası Geçmişten Günümüze Urfa'da Müzik Sempozyumu” düzenlenen son oturumlarla tamamlandı. 63 bildirinin sunulduğu sempozyum 12 bin yıllık Şanlıurfa’nın kadim tarihinden bugüne olan müzik serüveni hakkında bilimsel bir çalışma ortaya koydu.

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
URFA’DA MÜZİK SEMPOZYUMU 63 BİLDİRİ İLE TAMAMLANDI
URFA’DA MÜZİK SEMPOZYUMU 63 BİLDİRİ İLE TAMAMLANDI admin
Advert

Yurt içi ve yut dışından çok sayıda akademisyenin katılım gösterdiği Sempozyum, GAP TEM'de 3 gün süren oturumlar ve bildirilerin sunulmasının ardından düzenlenen genel bildiriler ile tamamlandı.

Geçmişten bugüne müziğin her alanda etki gösterdiği müzik şehri Şanlıurfa’da, Şanlıurfa Müziğinin hak ettiği yere gelmesi için bilimsel kaynak oluşturuldu. 3 gün boyunca düzenlenen oturumlarda 63’e yakın bildiri görüşülüp sunulurken Şanlıurfa müziği hakkında akademik çalışmalar yapıldı.

Oturumların kapanış senfonisine katılarak katılım gösteren tüm bilim insanlarına teşekkür eden Başkan Nihat Çiftçi, Müzik şehri Şanlıurfa’nın dünyada hak ettiği yere gelmesi için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Kapanış konuşmasını yapan Başkan Nihat Çiftçi, “Müzik evrenseldir, Şanlıurfa müziğini bir Sempozyum ile değişik bakış açıları ile bilimsel bir şekilde hocalarımız tarihini, sebeplerini, sonuçlarını, zenginliklerini, coğrafyasını ve millet olarak onun yaşayış şeklini masaya yatırmış durumdadır. Genel olarak baktığımızda insan doğa ile temas kurduğu an bir rüzgâr ile ağaçların çıkarmış olduğu ses müziği oluşturur. Bir akarsuyun çıkardığı ses, çölde bir kumun Sirkülasyonu ve börtü böceğin çıkardığı ses aslında ham müziği oluşturur. Bu sefer insanoğlu tarafından da insani duygulardan geçirmek sureti ile notalar ile destekler. Müziği biraz evrensel boyutta değerlendirdiğimizde aslında insanlar arasında nasıl bir bağ kuracağını nasıl bir iletişim aracı olacağını oluşturur, müzik bir barıştır ve müzikli hiçbir kavga göremezsiniz dünyada”

“URFA MÜZİĞİ TARİHİ BULGULARIN IŞIĞINDA TARTIŞILIP GÖRÜŞÜLDÜ”

Urfa Müziği tarihi bulguların ışığında tartışılıp görüşüldüğünü belirten Başkan Nihat Çiftçi, “12 bin yıllık olan bu şehrimizde geçmişten gelen toplum içerisindeki bu yaşam tarzını Bilim adamlarımız sayesinde elde edilecek dokümanlar ile sınırlar ötesine taşıyalım. Şanlıurfa müziği ile ilgili bir kaynak yok ise bu değeri diğer ülkelere, diğer kıtalara transfer edemeyiz. Şehrimiz adına bizler uygulayıcılarız, bilim adamlarımızın sunmuş olduğu zengin bilimsel araştırmalarını uygulayan kişileriz. Şükürler olsun ki toplum hafızası ile dilden dile sesten kulağa ve ömürden ömüre taşınarak bu kültürümüzü geleceğe taşımak için bilimsel bir çalışma yaptık”

URFA’DA MÜZİK SEMPOZYUMU 63 BİLDİRİ İLE TAMAMLANDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk engelli takımı Kotor'da tarih yazdı
Türk engelli takımı Kotor'da tarih yazdı
İzmir'de İftar Akşamında Önemli Mesajlar
İzmir'de İftar Akşamında Önemli Mesajlar