Advert

Sesiyle herkesi Mest Etti

Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği korosu eşliğinde sahneye çıkan 85 yaşındaki ev kadını Hatice Boy, seslendirdiği “Kışlalar Doldu Bu Gün” türküsü okuyunca ayakta alkışlandı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Sesiyle herkesi Mest Etti
Sesiyle herkesi Mest Etti admin
Advert

 

 

Şanlıurfa’da 40 yılı aşkın süredir âşıklık geleneğini sürdüren yaklaşık 30 civarında semah, deyiş ve nefes ezgisini derleyerek halk müziği repertuarına kazandıran Aşık Sefai, 18 yıl ses sanatçısı olarak görev yaptığı devlet Türk Halk Müziği korosuna onuruna verilen konser ile veda etti.

 

UNESCO tarafından yaşayan insan hazineleri ödülüne layık görülen Âşık Sefai, 18 yıl boyunca görev yaptığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği korosuna onuruna verilen bir gecede veda etti.

 

Veda gecesinde sahneye çıkan Âşık Sefai, “hoyratları sadece erkekler mi okur” diyerek sahneye doğup büyüdüğü köyde yaşayan ve tarlada çalışarak geçimini sağlayan 85 yaşındaki Hatice Boy’u davet etti.

 

Sahneye çıkan yaşlı kadın, eline mikrofonu alarak “kışlalar doldu bu gün” türküsünü seslendi. Kadının türküye başlamasıyla birlikte salonda büyük bir alkış tufanı koptu. Yaşlı kadına Âşık Sefai de eşlik etti.

 

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinin kısas kırsal mahallesinde dünyaya gelen ve 40 yılı aşkın süredir âşıklık geleneğini sürdüren Âşık Sefai” mahlasını kullanan Mehmet Acet, âşıklık ve zakirlik alanındaki çalışmalarında yaklaşık 30 civarında semah, deyiş ve nefes ezgisini derleyerek halk müziği repertuarına kazandırdı.

 

Âşık Sefai mahlaslı Mehmet Acet 2008 yılında âşık –zakir geleneği ile UNESCO tarafından yaşayan insan hazineleri ödülüne layık görüldü.

Sesiyle herkesi Mest Etti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk engelli takımı Kotor'da tarih yazdı
Türk engelli takımı Kotor'da tarih yazdı
İzmir'de İftar Akşamında Önemli Mesajlar
İzmir'de İftar Akşamında Önemli Mesajlar