GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 19:20   Güncelleme : 05-01-2021 19:20

Şanlıurfa Suruç’ta DEDAŞ’a mahkemeden soğuk duş!

Şanlıurfa Suruç’ta DEDAŞ’a mahkemeden soğuk duş!

Şanlıurfa Suruç’ta DEDAŞ’a mahkemeden soğuk duş!

Şanlıurfa DEDAŞ İl Müdürlüğünün Suruç’lu çiftçiler hakkında “ Elektrik duasına çıkarak Halkı Kin ve Düşmanlığa tahrik Etme “ başlığı ile yaptığı suç duyurusu CMK’nın 172 maddesi kapsamında “KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA “ karar verildi.

Şanlıurfa DEDAŞ İl Müdürlüğünün avukatları aracılığıyla TCK’nın 216/1 maddesi kapsamında  ,  Halkı Kin ve Düşmanlığa  Alanen Tahrik Etme , İfade Özgürlüğünün  Ulasal ve Uluslar arası Hukuktaki Görünümü , Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Suçu ile İfade Özgürlüğünün Sınırlanması Arasındaki İlişki , Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet kalitesi Yönetmeliği Kullanıcılara ödenecek tazminatın hesaplanması ve ödenmesi maddeleri ilişkin yapmış olduğu suç duyurusunu inceleyen Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan suç duyurusunu inceledi ve karara bağlayarak “KOVUSTURMAYA YER OLMADIĞINA “ kararını verdi.

Delilleri inceleyen Mahkemenin 2020/ 511 nolu gerekçeli kararında şunlara yer verildi:  TCK 216. Maddesinde düzenleme alanı bulunan “ Halkı Kin ve Düşmanlığa sevk etme suçunun oluşabilmesi için “ Halkın sosyal sınıf ,ırk , din ,mezhep  veya bölge bakımından faklı özelliklere sahip bir kesmini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenan tahrik edilmesi “gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki; müşteki kurumu TCK 216 maddesi kapsamında sayılan gruplardan biri değildir kanaatine varıldı.

Mahkeme gerekçeli kararında Elektrik dağıtım görevi olan şirketin sosyal bir sınıf, ırk,din vs. özelliği bulunmadığı açıktır. Yine açılan suçun oluşabilmesi için bir kesimin diğer bir kesime karşı “ kışkırtılması “ ve bu kışkırtılma sonrasında kamu güvenliği açısından “ açık ve yakın bir tehlikenin” doğmuş olması gerekmektedir , ancak şüpheliler elektrik konusunda mağdur olduklarını dile getirerek  “ yokmu bir yetkili, yetkililere sesleniyoruz “ diyerek taleplerini ilgili kuruma iletmişlerdir denildi.

Mahkeme kararında  “ Elektrik kesintisi nedeniyle , su kesintilerinin de meydan gelmesi sonucu söz konusu zorluklara dikkat çekmek için yağmur duasına atıfta bulunarak anlatılmak istenen durum eleştirel bir dille ifade edilmesinden ibarettir. Her ne kadar şüpheliler müşteki kurum ( ŞANLIURFA DEDAŞ ) tarafından şikayet edilmişse de  açıklamaların  “ şiddet içermemesi, şiddeti teşvik etmemesi , kamu güvenliğini tehlikeye düşürmemesi, hakaret ve aşağılayıcı ibareler barındırmaması , kamu güvenliğini teklikeye düşürme vs. gibi “ nedenlerle bir kanaat oluşturmadığından dolayı  kurum ( DEDAŞ ) tarafından “hoşgörü ile karşılanması gereken tahammül edilmesi gereken açıklamalardır”  kararını hükmetti.

Mahkeme  “ Yukarıda gerekçeleri izah edilen hususlar gözetildiğinde “ HALKI KİN ve DÜŞMANLIĞA TAHRİK ETME “ suçunun oluşturmaması nedeniyle           CMK’ın 172 ve devamı maddeleri uyarınca

“ KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA” karar verilmiştir kararına vardı.

 

Peki ne olmuştu  15 /12 /2020 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı 30 mahallede elektriklerin günde 12 saat boyunca kesilmesi nedeniyle mahalleli DEDAŞ başvurmuş sonuç alamayınca da  seslerini duyurabilmek için elektrik duasına çıkmışlardı.

HABER:İBRAHİM UYGUR MEHMET ALİ UYGUR