KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-03-2021 00:47   Güncelleme : 13-03-2021 00:56

SURUÇ LAVANTA KOKMAYA BAŞLADI

Suruç Lavanta Kokacak Projesi” Kapsamında 10 Bin Lavanta Fidesi Toprakla Buluştu.

SURUÇ LAVANTA KOKMAYA BAŞLADI

Suruç Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Suruç Lavanta Kokacak Projesi “kapsamında ilk adım atıldı. İlçeye bağlı Aligör mahallesi sınırları içerisinde bulunan hazineye ait 8 bin dönüm arazi üzerinde oluşturulan “Lavanta Bahçesinde “Kaymakam ve Belediye Başkan Kenan Aktaş, ilk lavanta ve kekik fidesini toprakla buluşturdu.

10 bin lavanta ve kekik  fidesinin toprakla buluştuğu 8 bin dönüm alandaki “Lavanta Bahçesi” Güneydoğu Anadolu bölgesinde ilk kez Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında hayata geçirilen ve Suruç’ta oluşturulacak lavanta bahçelerinin görsel güzelliği ile bölgede turizm hareketliliği de yaşanması amaçlanıyor.

İlk defa uygulanan proje bölge çiftçisinde büyük heyecan yaratırken, Lavanta ve kekik bitkisinin yer aldığı 10 bin fide Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Kenan Aktaş, öğrenciler, çiftçiler, lavanta üreticisi yüklenici firma, vatandaşlar ve Belediye işçilerinin katıldığı törenle toprakla buluşturuldu.

Fideler toprakla buluşturmadan önce taşlık ve kayalık alan Suruç Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce bağlı ekipler ve iş makinelerinin yardımıyla iki günlük hummalı bir çalışmanın ardından dikime elverişli hale getirildi. Yoğun bir katılımın yaşandığı fide ekiminde Başkan Aktaş ilk lavanta fidesini öğrencilerle birlikte ekti, can suyu verdi.,

Burada bir açıklama yapan Kaymakam ve Belediye Başkan v. Aktaş “Suruç Lavanta Kokacak Projesini” hayata geçirmekten mutlu olduklarını dile getirdi. Uygulamanın bölgede ilk Suruç’ta yapıldığına dikkat çeken Başkan V. “Suruç bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor. Gıdadan tekstile, kozmetikten ilaç sanayine önemli bir kullanım alanına sahip, katma değeri yüksek lavanta çiçeği ve kekik fidelerini ilçemizde toprakla buluşturduk. Test bahçesini hayata geçirdik” dedi.

Aktaş Lavanta Bahçesindeki çalışmaların sonucunda 17.470 dönüm alanda Lavanta ve Kekik bahçesi kurulacak bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturulacağız. “Kuracağımız Lavanta ve Kekik bahçeleriyle bölgeye ekonomik değer sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturuyoruz. Buradan sağlanan gelirler ile ilçe dışına mevsimlik işçi olarak çalışmaya giden vatandaşlarımızın özellikle de gündelik işlerde çalışan kadınlarımızın ve genç kızlarımızın istihdamına katkı sağlayacak, ilçede yaşayan evine ekmek götüreni olmayan kadınlarımıza, maddi durumu kötü olan öğrencilerimize ve engellilerimize maddi destek sağlanacak” dedi.

İlçede tarım dışında öne çıkan bir istihdam alanı da bulunmadığını vurgulayan Aktaş” İlçemizde tarım arazilerinde genellikle mısır, pamuk ve fıstık ekimi yapılmaktadır. İlçede yaygın olarak yetiştirilen bu ürünlerin yanında lavanta ve kekik gibi ürünlerin yetiştiriciliği ilçenin ürün desenine, alternatif geçim kaynaklarının oluşmasına sebep olacak hayırlı uğurlu olsun “ dedi.

Ankara’da öğretmenlik ve Lavanta üreticiliği yapan Tuncay Tekkoyun ise “ Suruç ovasının toprak ve mineral bakımında zengin bir  yapıya sahip olduğunu vurgulayarak iki yıl içerisinde Lavanta ve Kekik projesinden tam sonuç almayı hedeflediklerini belirtti. Tekkoyun “ İnşallah proje meyvelerini verecek tam sonuç alacağız ve Lavanta fidesi kendine özgü o muhteşem rengini alarak ekili olduğu alanda hem görsel bir  şölen sunacak hem de Suruç Belediyesinin ilk kez hayata geçirdiği proje ile Suruç Ovası iki farklı desen ve renkteki ürüne de ev sahipliği yapmış olacak” dedi.