Şanlıurfa Siyaset
Giriş Tarihi : 30-05-2021 10:17   Güncelleme : 30-05-2021 10:17

" Siyaset İle Ticaret Bir Arada Olmaz, Ya Ticaret Yapacaksınız Ya Siyaset Yapacaksınız ".

Süleyman Demirel 1965 ' te Adalet partisinin tek başına iktidar olmasıyla başbakan oluyor ilk yaptığı Bakanlar toplantısında Eski Milli eğitim bakanı Sayın Ali Naili Erdem şöyle diyor Sayın Demirel " Arkadaşlar ticaret ve siyaset bir arada olmaz varsa iş yerleriniz hemen devir edeceksiniz ya ticaret yapacaksınız ya da siyaset " dedi.

Yine  Demokrat parti  iktidarın da  Başbakan Adnan Menderes  ' de aynı duyarlılığı göstermişti.

Oğlu  Yüksek okulu bitirmiş  zengin parası da var bir gün  Babası Başbakan  Menderes ' e geliyor " Baba eğer izin verirseniz  falan arkdaşım ile ticaret yapacağız " diyor  Başbakan Menderes " Ben başbakan olduğum müddetçe sen ticaret yapmayacaksın siyasi rakiplerim  beni vurmak için seni sopa olarak kullanır Menderes aldı, Menderes sattı derler hem hangi bürokrat  sana zorluk çıkarabilir " der ve Dış  işleri bakanlığında Belgrat  büyük elçiliğinde  katip olarak göreve başlatıyor.

Menderes Aileden çok zengindi  Aydın'da  Çakır bey çiftliğinde  27 dönüm tarlası vardı  24 bin dönümü  köylülerine dağıttı maaş bile almıyordu.

Yine  Adalet partisi ve doğru yol partisi genel başkanı Başbakan Sayın Süleyman Demirel  Malla mülke kıymet vermedi mal- mülk  edinme hırsı yoktu.

Hayatının  en önemli bir bölümünü  geçirdiği  Güniz sokaktaki evi 1968 Yılında alınmış ve üç kardeşin üzerinde idi.

Demirel  öldüğünde Güniz sokaktaki ev , Tuzla'da  65 metre kare yazlık evi başka bir şeyi yoktu.

Medarı  iftiharımız Eski Devlet Bakanımız Sayın Necmettin Cevheri "Demokrat parti, Adalet partisi  bakan ve Milletvekillerinin çoğu  siyasete girdikten sonra malk mülk  kayıp  ettiler " demişti

Hep sade yaşadılar, mütevazı yaşadılar idealist oldular.

Adaletin, hak ve hürriyetlerin şahane bir şekilde vatandaşlarımızın yaşaması için çaba sarf etmekten zevk alıyorlardı.

Eski Devlet Bakanımız Sayın Necmettin Cevheri  1960 Darbesinde  " sizi buraya tıkan kuvvet böyle istedi  " diyen  zihniyet  " 10 yıl boyunca  yaptığı işleri inceledi bir şey bulamadılar " demişti  ve " yine  1965 - 1971 arası   Adalet partisi  tek başına iktidarda idi  1971' de 12 Mart muhtırası ile bizi iktidardan uzaklaştırdılar, 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası gene iktidarı elimizden aldılar   yaptığımız bütün işleri kıllı kırk yararak incelediler bir kuruş yolsuzluk bulamadılar bulsalardı Kenan Evren ve arkadaşları bizi def yapıp  çalarlardı " demişti.

Şu an  iktidarda olan Akp iktidarına  bakıyorsunuz bakanları ve Millet vekillerinin çoğu tucar ve iş adamı  Sağlık bakanı  Hastahane sahibi, Turizim bakanı Otel sahibi, Milli eğitim bakanı Okul sahibi  önce kendi işlerine bakıyorlar  zaman kalırsa milletin işine bakıyorlar.

Tüccardan lider, bakan ve milletvekilli olmaz.

Devlet, Millet  sizin Ailece yedi sülalenizi emekli olduktan sonra garanti altına almış birinci derecede emekli statüsüne tutuluyorsunuz  sağlık, eğitim her şey garanti altında  devletin uçağı, arabası, lojmanında oturuyorsunuz  emrinizde örtülü ödenek var, şu var , bu var sizin neye ihtiyacınız olabilir?.

Niye mal hırsı ile gündemde olan yanlış işlere tevessül ederek  kendinizi itibarsız hale düşürüyorsunuz ve ülkeyi dünyada  itibarsız hale sokuyorsunuz.

Normal bir insan yapsa  " adam geleceğini  düşünüyor diye biliriz çünkü   eğitimi, sağlığı  hiç bir şeyi yok ama sizin her şeyiniz garanti altında  .

Demekki gözü doymamıştık var .

Birde  Allah ' a inanmada bir sorun var demek.

Kur 'an- ı  Kerim ' de Yüce Allah  " Gökten yağmur yağacak  , yerden ot bitecek  Allah ' a güvenin  " diyor  " Rızkınız kesilmeyecek  Allah ' a güvenin  " diyor  " Allah ' a Tevekkül edin  , bunun için biriktirmeyin " diyor  Allah ' a güveni olmayan biriktirir.

Peygamber efendimiz  ölümden önce  7 dirhemi vardı onuda  infaak etti " ben 7 dirhem de dahi olsa Rabbimin huzuruna  uzerimde bir mülkiyetle  çıkmak istemem " demişti  Demokrat kadrolar  hep sade ve islam inancına göre harekat ettiler ne yazıkki  Siyasal islamcılar  sözde  islam  fakat  yaşamda muaviye zihniyetini taklit ettiler.

Parayı köleniz yapın, yoksa efendiniz olur.

Bernard show

Para insanı avlamak için en iyi yemdir.

Thomas fuller.

Paranın öldürdüğü ruh  , kılıcın öldürdüğü  bedenden fazladır.

Walter scott

Para hırsı atom bombasından  çok daha fazla insanı öldürur.

Grev palast.

Atalarımızın güzel bir sözü var " Sen seni bilirsen miski âlemsin, sen seni bilmezsen rezili alemsin " demişler.

Mustafa polat şanlıurfa DP il başkanı