Şanlıurfa Belediye Haberleri
Giriş Tarihi : 02-09-2021 16:03   Güncelleme : 02-09-2021 16:03

ŞANVAK’dan Haydi Aşı Olalım Bildirisi

Evvela hepinizi Şanlıurfa Vakfı (ŞANAVAK) adına sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.

ŞANVAK’dan Haydi Aşı Olalım Bildirisi

Sevgili Şanlıurfalı hemşerilerimiz, son zamanlarda artan COVID 19 vakaları ve artan ölümlerden dolayı Vakfımızın Sağlık Kurulu Acilen toplanmıştır. Yapılan durum değerlendirmesi sonucunda özellikle aşılanma konusunda tespit edilen aşağıdaki bilgileri sizlerle paylaşmak istemiştir.

 

Malumlarınız olduğu üzere yaklaşık 2 yıldan beri tüm dünya korkunç bir yayılma hızına sahip bir coronavirüs ile mücadele etmektedir. Türkiye de bu mücadeleyi devletin aldığı kararlar çerçevesinde etkili bir şekilde sürdürme gayreti içerisindedir. Yapılan incelemelere göre bu mücadelenin en etkili silahının maske, mesafe, hijyen ile birlikte AŞI olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır.

 

Bu hastalıkla mücadelede en etkili güç olarak AŞI yapılması ön plana çıkmış ve bütün dünya ülkeleri bir aşılama seferberliğine girmişlerdir. Birçok ülke, aşılama çalışmalarını büyük oranda tamamlamış bulunmaktadır. Üzülerek belirtmek gerekir ki ülkemizde de aşılama konusunda önemli oranlara ulaşılmasına rağmen Şanlıurfa’mızda aşılanma oranı ülkemizin en düşük seviyesinde kalmıştır. Bunu aşabilmek için hepimize önemli görevler düşmektedir.

 

Sevgili Şanlıurfalı Kardeşlerim,

 

Devletimiz, bilim insanlarımız ve özellikle sağlık çalışanlarımız büyük bir azimle mücadele ederek bu virüsü bir an önce yok etme çabası içerisindedirler. Bizlere düşen ise sadece ve sadece, maske, mesafe, ve hijyen kurallarına mutlaka riayet etmek ve özellikle aşı olmaktır..

 

Şanlıurfa Vakfı Yönetim Kurulu olarak diyoruz ki; Sevgili hemşerilerimizin bu hastalığın ölümcül riskinden korunması bizler için çok önemlidir. Onun için lütfen; “AŞI OLALIM.”

 

COVİD 19 AŞISI İLE İLGİLİ BİLGİLER

1) Tıp, 150 seneden beri bulaşıcı hastalıklarla AŞI sayesinde baş edebilmiştir. Koruyucu hekimliğin en büyük silahı AŞI'dır. Türkiye’de hemen herkes çocukluktan itibaren her çeşit AŞILAMA ile tanışmışolup COVID 19 aşısınında diğer aşılardan bir farkı yoktur.

2) Son araştırmalara göre Covid-19’un 40 yaş altındaki genç nüfusu daha çok etkilediği görülmüştür. Bununda nedeninde 40 yaş altı aşılama oranının az olmasından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

3) Yoğun bakım ve ölümler aşısızlarda daha çok görülmektedir. Buda aşının koruyuculuğunu açıkça ortaya koymaktadır.

4) Covid-19 özellikle akciğerlerde büyük tahribatlara neden olmaktadır. Bu hastalıktan ölümlerin çoğunun nedeni akciğerin iflas etmesidir.

5) Covid-19 aşılarının kısırlık yaptığına dair herhangi bilimsel ve tıbbî bir bilgi tespit edilememiştir. Bunun tam tersine Covid-19 hastalığının sperm kalitesini düşürdüğüne dair tıbbî makalelerin olduğu bilinmektedir.

6) Bu hastalıktan ölümleri engellemenin en büyük silahlarından biri AŞI dır. Aşı olmakla kendimizi, ailemizi çocuklarımızı, torunlarımızı, sevdiklerimizi ve kısacası neslimizi koruma altına almış oluruz.

7) Aşının kısırlık gibi bir yan etkisi olmadığına dair etkili çalışmalar yapılmıştır. Aşılı olmak her zaman için özellikle pandemi döneminde önemli bir savunma mekanizmasıdır.

8) Bir toplumda aşılanma oranı ne kadar fazlaysa ölümler o kadar azalmaktadır.

9) Aşıların hepsi etkilidir. Bu konu hekimlerin özellikle Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarının ortak görüşüdür.

10) Tecrübeli tıp bilim adamlarımızın önerileri doğrultusunda aşılarımızı yaptırarak bu hastalığın ölümcül tehlikelerinden kendimizi ve tüm sevdiklerimizi koruyalım. Bu vesile ile kişisel sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmiş olalım.

 

Şanlıurfa Vakfı olarak ilk dönemlerde tüm insanlar gibi bizlerinde aşı ile ilgili kafalarımızda soru işaretleri vardı. Ancak Sağlık Kurulumuz ve Bilim İnsanlarının açıklamaları doğrultusunda Yönetim Kurulu ve üyelerimizden aşı olmayan kalmamıştır.

 

Ayrıca Vakfımız tarafından verilecek öğrenci burslarında, aşı olan öğrenci ve aileleri tercih edilecektir.

 

Tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

 

ŞANLIURFA VAKFI SAĞLIK KURULU

Prof.Dr.Haluk YETKİN

Vakıf Sağlık Kurulu Başkanı, Ufuk Ün,.Tıp Fak.Mütevelli heyeti Başkanı

Mustafa GÜLPINAR

Vakıf Sağlık Kurulu Sorumlusu

  •  

Ufuk Üni.Tıp.Fak.Enf.Hast. ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Öğretim Üyesi

Uzm.Dr.Servet ERBAŞI

İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı, Vakıf Sağlık Kurulu Üyesi

Uzm.Halil POLAT

Halk Sağlığı Bilim Uzmanı, Vakıf Yön.Kur.Üyesi ve Eğitim Sorumlusu

 

 

Mustafa Kemal ALATAŞ

E.Korgeneral

ŞANVAK Yönetim Kurulu Başkanı