SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:48   Güncelleme : 13-09-2021 13:48

Harran Üniversitesi Hastanesin De Rapora Ücret Alınma Tepkisi

Harran Üniversitesine yeni kayıt yaptırmak için Şanlıurfa’ya gelen öğrencilerden, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 218 lira heyet raporu ücreti istenmesi öğrencilerin tepkisine neden oldu. Yetkililer ise, konu ile ilgili olarak bu uygulamanın yönetmelikte olduğunu söyledi.

Harran Üniversitesi Hastanesin De Rapora Ücret Alınma Tepkisi

Bin bir emekle Türkiye’nin farklı illerinden Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesine okumak için gelen öğrenciler, rapor şoku yaşadı.

 

İddiaya göre Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine giderek heyet raporu çıkarmak isteyen öğrencilerden 218 lira istendi.

 

Parası yetmeyen öğrencilerden, öğrenci belgesi istendiği iddia edilen hastanede birçok öğrenci heyet raporu alamadan ayrılmak zorunda kaldı.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci, yaşananlar karşısında ne yapacağını şaşırdığı belirterek, daha üniversiteye kayıt olmadan bizden öğrenci belgesi istediler. Yeni kayıt yapacağımız için öğrenci belgemiz yok ve bu nedenle 218 lira talep ettiler diyerek şunları söyledi.

 

“Mehmet Akif İnan Devlet hastanesi üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden heyet raporu için 218,00 TL rapor parası istenmekte yada ücret ödememek için öğrenci belgesi istenmektedir. Şimdi yeni kayıt yapan birinin nasıl öğrenci belgesi olabilir? Kayıt yapacak öğrenciler belgelerini üniversiteye bölümlerine sunmadan nasıl öğrenci belgesi alabilecek, bunun izahını yapacak kişi veya kişiler varsa bizleri de aydınlatsınlar. Üniversite öğrencilerimize devlet burs verirken bizim devlet hastanelerimiz yeni kayıt yapacak öğrencilerimizden rapor parası istemektedir. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” dedi.

 

Bu arada, yetkililerden alınan bilgiye göre ise, bu konunun mevzuatta yerinin olduğu belirtildi.