GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 09:42   Güncelleme : 20-09-2021 09:42

ÇİFTÇİLERİMİZİ ÜRETİME KÜSTÜRMEYELİM; ALIM FİYATLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan şeker pancarı alım fiyatlarının çiftçilerin beklentilerinin altında kaldığını söyledi.

ÇİFTÇİLERİMİZİ ÜRETİME KÜSTÜRMEYELİM; ALIM FİYATLARI YENİDEN DÜZENLENMELİ
 
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Şeker Pancarı alım fiyatlarını değerlendirdi. 
Geçen yıl 336 TL olan şeker pancarı alım fiyatını bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 420 TL olarak açıklandığını ifade eden İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Son bir yılda mazot, gübre, ilaç, tohum, işçilik giderleri %50 ile %80 arasında zam almışken şeker pancarının alım fiyatı sadece %25 arttırıldı. Ve bu durumu müjde gibi vermek çiftçimizle alay etmektir. Şeker ithalatına milyonlarca dolar ödeyen AKP iktidarı, şeker pancarı üreticisine ‘Siz üretmeyin, biz ithal ederiz’ mesajı vermiş oldu” dedi.
 
Çiftçilerin her geçen yıl girdi maliyetleri karşısında ezdirildiğinin altını çizen Yokuş, “Girdi maliyetleri konusunda çiftçilerimize ciddi desteklemeler yapamayan iktidar, sözde müjdeler vererek komik rakamlarda gerçekleşen alım fiyatlarına yönelik hiçbir çaba harcamamaktadır. Çiftçiler, üretimi durdurursa ülkemiz ciddi sıkıntılar yaşayacaktır. Salgın döneminde gıda üretimi yapmanın, kendi kendine yetebilmenin ana unsurunun çiftçiler olduğunu hepimiz gördük. Çiftçilerimizi üretime küstürmeyelim. İktidarın şeker pancarı alım fiyatını çiftçimizi zor durumda bırakmayacak şekilde yeniden gözden geçirmesi gerektiği çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.