GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2021 15:48   Güncelleme : 04-11-2021 15:48

 Şahlanış Parti Genel Başkanı Mehmet Mahmut Yıldız İle Özel Söyleşi

T.ASLAN: Son günlerde giderek artan biçimde ekonomi konuşuluyor ülkemizde. Yetkili ağızlar bir açıklama yapıyor, dolar zıplıyor; susuyorlar düşüyor. TÜİK enflasyon, işsizlik rakamlarını açıklıyor. Rakamlar inandırıcı bulunmuyor. Siz, Şahlanış Hareketi olarak bu konular hakkında neler düşünüyorsunuz?

 Şahlanış Parti Genel Başkanı Mehmet Mahmut Yıldız İle Özel Söyleşi

 

M. MAHMUT YILDIZ:

Elbette ki en önemli konu ekonomi, yoksulluk ve muhtaçlık. Devletin resmi rakamlarına göre sosyal yardıma muhtaç aile sayısı 6 milyonun üzerinde. Bu yaklaşık otuz milyon insan demek. İktidar mensupları ise bir alem. Enerji ve petrol fiyatlarından söz ederken EURO ve DOLAR kullanan ülkeleri örnek gösteriyor, bu ürünlerin bizde onlardan daha ucuz olduğunu söylüyorlar.

İyi de bizde besleme müteahhitler dışında hiç kimseye dolarla ödeme yapılmıyor ki...

Türkiye, dünyanın en az asgari ücret ödeyen ülkesi. Konu yalnız asgari ücretin düşüklüğü değil ki. Asıl önemli olan asgari ücretin altında bir gelire sahip insanların çokluğu. Avrupa ülkelerinde asgari ücretli sayısı çok az. Ülkemizde ise maaşlıların % 60‘ı asgari ücretin altında maaş alıyor.

İktidar adım başı kendini yalanlıyor. Hedefleri tutturamadığında eline kalemi alıp rakamları tutturmaya çalışıyor; ama inandırıcılığını yitirdi. Açıklanan düzenlenmiş enflasyon %  19,89. Ama toplumun gerçek enflasyonu bunun iki katından fazla. Belli ki  iktidar yeni yıla yaklaşırken memura, işçiye, emekliye, daha az ücret vermenin ayağını yapıyor. Bizzat hükümet, yeni dönem için vergi ve harçları % 36.2 oranında artırdı. Yani alırken kepçeyle verirken kaşıkla.

T.ASLAN: Hükümet  bu olumsuzluklar konusunda dış güçleri suçluyor. Ülkemizdeki olumsuz gidişatta uluslararası oyuncuların ve dünyadaki krizlerin etkisi  yok mu?

M. MAHMUT YILDIZ: Uluslararası güçler, bu tip operasyonlar yaparlar. Bu doğaldır da bütün kabahati onlara yıkmak da kolaya kaçmaktır. İktidar üretimi değil tüketimi ön plana çıkardı. tüm ekonomimizi hizmet sektörüne, betona bağladı. Kamu Özel İşbirliği projesi olan paralı köprü, otoyol, tünel şehir hastanesi projelerinin tümü dolarla. Uyuşmazlıkta Londra mahkemeleri yetkili. Sonra da vay efendim dış güçler. Bizzat sayın Erdoğan‘ın sözleriyle cevap vereyim: “Siz işinizi doğru yaparsanız, güçlü olursanız, dış güçler size zarar veremez. Dış güçler bahanesine sığınmak acizliktir.”

Biraz da mizah yapalım: İyi ki hükümetimiz YERLİ ve MİLLİ; yoksa halimiz ne olurdu.

T.ASLAN: Pahalılığın nedenleri nedir sizce?

M. MAHMUT YILDIZ: Birden çok neden var elbet; ama temel neden üretmeyen bir topluma dönüştürüldük. Nüfusun yüzde sekizi köyde yaşıyor ama bunların da çoğu üretici değil. Market müşterisi. Tam ekim ve hasat döneminde gümrük vergileri sıfırlanıyor, üreten cezalandırılıyor. Tarım emekçilerinin yaş ortalaması 55 ve biz karnımızı bu yaşlı insanların doyurmasını bekliyoruz. Tarımsal pek çok ürün dahil tüm girdiler ithal ve dolarla. İktidar dolardaki artışı kasten tetikliyor. Türkiye nasıl olur da üretimi çok basit olan yem, gübre ithal eder? 

T.ASLAN: Hükümetin ZINCIR MARKETLER konusundaki tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. MAHMUT YILDIZ: Çok komik. Kabahati başkasına yıkıp kenara çıkma politikası. Daha önce de denendi, işe yaramadı. Hem bu zincir marketleri kim teşvik etti? Bakkallara 2010  yılında AVM açılışı yaparken; “Sizde benzer biçimde örgütlenin.” diyen bizzat sayın Erdoğan‘dı. Bu insanlar tüccar, elbette kazançlarını artırmayı düşünürler. Ama başka  bir gerçek var. Dövizi bunlar artırmıyor, akaryakıt, doğalgaz, elektrik, gübre ve yem fiyatlarını bunlar belirlemiyor. Adana‘dan yola çıkıp Bayrampaşa Sebze Hali‘ne gelen kamyonun ödediği otoyol, köprü bedellerini bu marketler almıyor. Bizzat iktidar alıyor bunu ve dövizle sözleşme yaptığı beş müteahhide aktarıyor. Sonra da pahalı satıyorlar diye marketlere saldırıyor. Tek kelimeyle komik ve elbette ki göstermelik ve gaz alma amaçlı bir uygulama.

T.ASLAN: Çözüm ne o zaman?Neler öneriyorsunuz?

M. MAHMUT YILDIZ: Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç alamazsınız. Olaylara aynı açıdan baktıkça farklı bir manzara göremezsiniz. Öncelikle  her şeye tek adamın, üstelik de durmadan hatalı karar verdiği mevcut sistemden kurtulmamız gerek. Acilen güçler ayrılığı, adalet, meşveret ve liyakate dayalı bir yönetim modeli oluşturmalıyız. Ardından ürün-ihtiyaç dengesine dayalı toplu bir üretim seferberliğine girişmeliyiz.

Bunu yapmadıkça hiçbir sorunumuzu çözemeyiz, kendimizi rahatlatmak, toplumu avutmak için durmadan günah keçileri arar ve onları taşlarız.

Bana kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

T:ASLAN:Sayın Yıldız gazetemiz adına ben teşekkür ederim .

RÖPORTAJ: TÜLAY ASLAN