Asayiş
Giriş Tarihi : 08-12-2021 09:52   Güncelleme : 08-12-2021 09:52

Balıklıgöl'deki İşkaliyeleri Kim Koruyor?

Şanlıurfa Balıklıgöl'deki işkaliye iş yerlerinin kaldırılması için mekan sahiplerine uyarı yazısı elden teslim edildi. Bir günlük süre tanındı. Süre bitti. Ancak korsan işyerleri kapanmadı. Akıllara "korsan işkaliyecileri kim ya da ne koruyor?" sorusu geliyor.

Balıklıgöl'deki İşkaliyeleri Kim Koruyor?

Şanlıurfa Balıklıgöl'de haksız kazanç sağlanıyor. Yeşil alan olması gereken yerler yasa dışı şekilde çadır kafeye dönüştürülmüş durumda. Çok sayıda kafe alanda boy gösteriyor.

 

KİRA VERMEDEN FAHİŞ FİYATLA SATIŞ YAPILIYOR

 

Görüntü kirliliği oluşturan korsan kafeler gelen turistlere de zor anlar yaşatıyor. Fahiş fiyatla satış yapılan cafelerde müşterisine göre davranılıyor. Özellikle yabancı turistlere yüksek kar marjıyla satış yapılırken yerli turistler de fiyatlardan şikayetçi. Bir fincan kahve için 30 lira bir bardak çay için 10 lira istenmesi tepkiye yol açıyor. Yemeklerde ise fiyatlar tavan yapıyor.

 

"DUR" DENİLMEZSE BALIKLIGÖL'ÜN İÇİNE KADAR KAFE DOLACAK

 

Pastanın büyüklüğü iştah kabartıyor. Bölgedeki baskın kişiler daha fazla alan kapmak için mücadele veriyor. Her geçen gün  daha fazla yeşil alan gasp ediliyor. Dur diyen olmazsa çok yakında Halilürrahman Gölü kıyısına kadar kafelerin dolması bekleniyor.

 

ŞURKAV ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPIYOR MU?

 

Balıklıgöl Platosu'nun güvenliği ve gözetiminden Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) sorumlu. ŞURKAV'ın geri planda kalması gaspçı tayfayı cesaretlendiriyor. Her hafta korsan kafe sahipleri fazladan birkaç masa daha atabilmek için birbirleriyle silahlı, bıçaklı, sopalı kavga ediyor. Bölge esnafı ve vatandaşlar durumdan oldukça müstarip. Şu ana kadar çok sayıda kişi çıkan kavgalarda yaralandı.

 

VALİ ERİN KORSAN KAFELERE KARŞI

 

Bölge esnafından edinilen bilgiye göre; Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in talimatlarıyla korsan kafelerin kaldırılması emredildi. Kafelere tebligat yapıldı. Bir gün süre verildi. Ancak akşam saatlerinde kafeler çalışmalarını sürdürdü. Bu durum akıllara "korsan işkaliyecileri kim ya da ne koruyor?" sorusunu getiriyor.

 

Esnaf bir an önce Emniyet ekipleriyle müdahale edilerek korsan kafelerin kaldırılmasını istiyor.