GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2021 15:51   Güncelleme : 20-12-2021 15:51

Şanlıurfa-Birecik Mezra Göleti İkmali İşi’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

DSİ Şanlıurfa iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Şanlıurfa-Birecik Mezra Göleti İkmali İşi’nde Çalışmalar Aralıksız Devam Ediyor

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Şanlıurfa-Birecik Mezra Göleti’nde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Şanlıurfa-Birecik Mezra Göleti İkmal’inin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 289.3 hektarlık tarım arazisinin su ile buluşacağını söyledi.

 

Dipsavak, Dolusavak ,Gölet gövde dolgusu, topuk betonları, kurb betonları ve Vana odası ulaşım yolu imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız’ püskürtme betonu menbran ve kret üstündeki parapet duvarı  imalatlarına hızlı bir şekilde devam edileceğini belirtti. Temelden yüksekliği 33 m, kret uzunluğu 330 m ve rezervuar hacmi 3,131 milyon m³ olan Şanlıurfa-Birecik Mezra Göleti İkmal işinin tamamlanması ile gelir artışı ve ülke ekonomisine katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.