GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-11-2022 14:45

16 bin 434 öğrencinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

16 bin 434 öğrencinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

16 bin 434 öğrencinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

16 bin 434 öğrencinin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol ve işbirliği ile Türkiye’de yaşanabilecek her tür ve ölçekteki afet ve acil durumlara etkin müdahale için ülke genelinde eş zamanlı ‘’Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı’’ gerçekleştirdi. Bu kapsamda 2022 yılı ‘’Tatbikatlar Yılı’’ olarak ilan edildi.
Şanlıurfa’da 605 Kur’an Kursunda 16 bin 434 öğrencinin katılımıyla uygulanan tatbikat gerçekleri aratmadı. Ayrıca 14 Müftülük binasında 1154 personelin katılımıyla tatbikatlar başarıyla tamamlandı.
Haliliye İlçesine Bağlı Bölge Kur’an Kursu ve Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen ‘’Deprem Anı ve Tahliye’’ tatbikatına Haliliye Kaymakamı Serap Özmen Çetin, AFAD İl Müdürü Mahmut Sönmez, İl Müftüsü Ramazan Tolan, Haliliye İlçe Müftü Vekili Osman Ekşioğlu, Diyanet Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay ile öğrenciler katıldı. 
Saatler 10.00’u gösterdiğinde siren sesleriyle tatbikat başlatıldı. Tatbikatta İtfaiye, Sağlık, AFAD ve UMKE ekipleri hazır bulundu. İçeride bulunan öğrenciler, ‘’Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye’’ uygulamasını gerçekleştirdi. Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri kendi aralarında görev dağılımı gerçekleştirdiler. 
Öğrencilerin tahliyesi AFAD, UMKE ve Sağlık ekiplerinin eşlik etmesiyle gerçekleştirildi. Tahliye işlemlerinin ardından Uzmanlar tarafından öğrencilere bilgilendirme yapıldı. Deprem öncesi alınacak önlemler, deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler ve güvenli bir şekilde tahliyelerin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verildi. 
Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan, yapılan uygulamanın çok önemli olduğunu vurguladı. Deprem anında ve sonrasında nasıl davranılması gerektiğinin hayati önem taşıdığını söyledi. Müftü Tolan, tatbikatta emeği geçenlere de teşekkür etti.

AdminAdmin