KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 07-06-2022 12:28   Güncelleme : 07-06-2022 12:28

GÖBEKLİTEPE İSTANBUL’DA

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, İstanbul'a ve Türkiye'ye marka değeri katma amacıyla gerçekleştirilmektedir. Festival takvimi 28 Mayıs ile 12 Haziran arasındaki 16 günlük süreyi kapsamaktadır. Festival, 53 farklı kültür ve sanat kurumunun katılımıyla 84 farklı lokasyonda 4500'ün üzerinde sanatçının yapacağı 1500'den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Galataport'tan başlayan 4,1 kilometrelik bu alan, Galata Kulesi, Atlas Sineması, İstanbul Sinema Müzesi, Galata Mevlevihane’si, Mehmet Akif Hatıra Evi, Tarık Zafer Tuna’ya Kültür Merkezi, Emek Sineması ve Garibaldi Sineması gibi önemli kültür-turizm noktalarının yer aldığı İstanbul AKM'ye ulaşmakta ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

GÖBEKLİTEPE İSTANBUL’DA


 

Göbeklitepe Beyoğlu Kültür Yolunda

Bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu olağanüstü kültürel etkinliğe katılmaya davet edildik. Galataport'ta geçen yıl 2021 Beyoğlu kültür yolu festivali aracılığıyla "Monet Dostları" dijital sanat sergisine ev sahipliği yapan salonda Back to Realverse – Göbeklitepe (Gerçekliğe Dönüş-Göbeklitepe) teması ile katılım gösterilmektedir. 

Sergi kapsamında İklim Değişikliği ve Kültürel Miras öğelerinin bileşiminden oluşan etkinlikler planlanmıştır. Sergide Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe Maketi, Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşullar anlatıldığı bilgilendirme panoları, Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek, yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer almaktadır.

Sergide ayrıca Katar Dünya Kupasında sergilenecek olan P18 Sitelinin ½ replikası Galataport bahçesinde sergilenmekte, sergi ziyaretçiler için Kültür’ün de başlangıcı kabul edilen Göbeklitepe ile İstanbul Boğazı,  Ayasofya ve Topkapı Sarayı aynı kare içine girmektedir.

Galataport Dünyanın her yerinden gelen üst gelir grubundaki ziyaretçilerin katıldığı 3000 kişilik Cruise gemilerine ev sahipliği yapmaktadır. Sergi ile birlikte Göbeklitepe ilk defa bu düzeyde İstanbul’da yerini almış ve uluslararası ziyaretçilerin önemli bir durağı olan Galataport’tan tüm dünyaya açılmaktadır.

 

Sergi Hikayesi

İnsanlık hiç bir dönemde olmayan bir refah ve teknolojik seviyeye ulaşmış; İnsanlığın diğer canlılardaki hükmü ve doğaya karşı pirüs zaferi beraberinde yıkım ve geri döndürülemez sonuçları beraberinde  getirmektedir. İnsanlığın bu hakimiyeti yapay zekanın gelişmesi ile yavaş yavaş farklı boyutlara dönüşmektedir. Bir sanal dünya platformu olan metaverse son dönemlerde yeni bir mecra olarak çok fazla konuşulmaktadır. Ekranlardan ve 2 boyutlu sanal ortamlardan 3 boyutlu sanal ortamlara geçiş yaşanmakta, bu geçiş gün geçtikçe nesillerin değişimi ile Fernand Braudelin bahsettiği zamanın akış hızı artmasıyla beraber hızlanmaktadır. Bir tarafta yeni bir evren olan metaverse’e geçerken peki ya gerçeklik (realverse) veya gerçek dünya ne durumda?  Günümüzden 12.000 yıl önce mini iklim değişikliği bize tarımı, mimariyi, inançları ve medeniyeti inşa etme olanağı sundu. Bugün insanlığın kendi eliyle yarattığı iklim değişikliğinden dolayı gerçek dünyayı yok ettiğine şahit oluyoruz.

İnsanlık, doğaya yıkıcı sonuçları olan çok fazla baskı uygulamakta. Doğa açık mesajlarla durumun sürdürülebilir olmadığını haykırmaktadır.  İnsanlığın geleceği için doğaya özen göstermeliyiz ve tüm küresel toplum ortak rotasını bu yönde belirlemelidir.

Doğanın vazgeçilmez bir kaynak olduğunu kabul ederek, doğayla ilişkimizi yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Doğal dünyamızı yok etmek yerine, ekosistemimizin sürdürülebilirliği sağlamak ve iklim değişikliğinin getirdiği yıkıcı etkilerle başa çıkmak için doğaya dayalı çözümler üretmeliyiz.  Bu, doğayı tekrar müttefikimiz yaparak sağlıklı toplumlar ve müreffeh bir dünya yaratma davetidir. Sadece daha güvenli, daha sağlıklı ve daha adil değil, aynı zamanda müreffeh bir dünya yaratmamıza yardımcı olmak için bir davettir.  Gerçekliğe Dönüş, dünya miras alanı Göbeklitepe'den bazı kesitler sunarak bizi insanın kökenine, medeniyetin kökenine götüren bir sergidir. Ruhun, zihnin ve kalbin ilk yolculuğunun başladığı yer. Sergi, Göbeklitepe'nin geçmişin hazinesi ve geleceğin ustası olma hikayesini anlatıyor