Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yaz tatilinin başlamasıyla birlikte gençleri sporla buluşturmak amacıyla çeşitli branşlarda yaz okulları düzenliyor. Yüzme, Taekwondo, Kung Fu, Judo, Güreş, Aikido, Eskrim ve Kickboks gibi farklı spor dallarında açılan kurslar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar'ın katılımıyla başladı. Başkan Gülpınar, gençlerin sulama kanallarına değil havuzlarda yüzmesi gerektiğini vurguladı.

Yaz mevsimiyle birlikte okulların tatil edilmesi sonrası gençler, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde açılan yaz okullarına katıldı. Birçok branşta verilen eğitimlere katılan gençler ve çocukları, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar da yalnız bırakmadı.

Çocukların sevinçlerine ortak olan Başkan Gülpınar, onlarla yakından ilgilendi ve spor branşlarında eğitim alan öğrencilerin sergilediği gösterileri izledi. Minik sporculara "Her zaman yanınızdayız" mesajı verdi.

BAŞKAN GÜLPINAR: “GENÇLERİMİZ KANALA DEĞİL HAVUZA GELSİNLER”

Büyükşehir Belediyesi Yaz Okulları açılış programında konuşan Başkan Gülpınar, Şanlıurfa’nın sıcak iklimiyle bilindiğini ve yaz aylarında sıcaklıkların zaman zaman 40 derecenin üzerine çıktığını belirtti. Bu doğal şartlar altında vatandaşların serinleme ihtiyacını karşılamak adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Gülpınar, geçmişte sulama kanallarına giren çocukların boğulma vakalarıyla karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Bu nedenle, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak 8'i açık, 3'ü kapalı olmak üzere toplamda 11 yüzme havuzunu hizmete sunduklarını belirtti. Havuzlarda 44 cankurtaran ve 14 havuz suyu operatörünün görev yaptığını söyledi.

BAŞKAN GÜLPINAR: “GELECEĞİN AHLAKLI SPORCULARINI YETİŞTİRECEĞİZ”

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durarak spor yapma alışkanlığı kazanmalarını ve geleceklerini sağlam temellere oturtmalarını hedeflediklerini belirten Başkan Gülpınar, gençleri hem manevi hem de fiziki olarak donatarak; onları ülkesini seven, şehrine sahip çıkan, ailesine, çevresine ve büyüklerine saygılı nesiller olarak yetiştirmenin en büyük hayalleri olduğunu vurguladı. Yaz okullarının gençlerin yeni yeteneklerini keşfetmelerine ve ülke sporuna kazandırılmalarına olanak sağlayacağını belirten Gülpınar, yüzme havuzlarının çocuklara güvenli ve keyifli bir ortam sunduğunu ve yüzme öğrenme imkânı sağladığını söyledi. Yaz boyunca çocuklara ücretsiz yüzme kursları düzenlediklerini ifade eden Gülpınar, "Şanlıurfa'da yüzme bilmeyen çocuk kalmasın" hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Şanlıurfa'nın her alanda olduğu gibi gençlik ve spor konusunda da büyük hedefler belirlediğini ve buna uygun altyapıyı kuran bir şehir olduğunu söyledi. Gençlerin, bayrağı ulusal ve uluslararası müsabakalarda dalgalandırarak şehri ve ülkeyi en iyi şekilde temsil ettiğini vurguladı.

BAŞKAN GÜLPINAR: “GENÇLİK, BİR ÜLKE VE MİLLETİN AYDINLIK YARINLARININ TEMİNATIDIR”

Sporun gençleri ve çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğunu kaydeden Başkan Gülpınar, sporun ferdin ruh ve beden sağlığı için çok gerekli olduğunu ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalmayı sağladığını belirtti. Sporun, kazandığında şımarmamayı, kaybettiğinde ise tahammülü öğrettiğini söyledi. Sporun, çocukların sosyalleşmesini ve toplumla iç içe olmalarını sağlayacak en önemli hususlardan biri olduğunu belirten Gülpınar, yaz tatilinin en faydalı şekilde değerlendirilmesinin yolunun yine spor olduğunu vurguladı. Tüm hizmetleri ve faaliyetleri bu anlayışla tasarladıklarını belirten Gülpınar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak, gençlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla birçok farklı branşta faaliyet gösteren Gençlik Eğitim Spor Daire Başkanlığı koordinesinde, "Yeteneği keşfedilmemiş, elinden tutulmamış bir tek gencimiz kalmayacak" hedefiyle yola çıktıklarını ifade etti. Bu kapsamda gençlere 19 farklı branşta kurs ve sosyal etkinliklerle dolu dolu bir yaz ayı geçirmeyi planladıklarını belirtti. Gençliğin, bir ülke ve milletin aydınlık yarınlarının teminatı olduğunu vurgulayan Gülpınar, gençlerine sahip çıkan, değer veren ve yatırım yapan toplumların geleceklerine de güvenle baktıklarını söyledi.

Yaz okullarına katılan ve çeşitli branşlarda kurslardan faydalanan gençler, zamanı daha verimli kullandıklarını ifade ederek herkesin sporla iç içe olması gerektiğini söylediler. Yüzme kursuna katılan çocuklar ise arkadaşlarına seslenerek "Kanalda değil, havuzda yüzelim" çağrısında bulundular.

4o