Şanlıurfa ili Eyyübiye İlçesi Ambartepe Mahallesine bağlı Alkanlı mezrasında, 10 Haziran günü çıkan yangında yaklaşık 50 dekarlık buğday ve 200 adet meyve ağacı yanarak küle dönmüştür. Aynı bölgede 13 Haziran günü yine aynı elektrik hatlarındaki kıvılcımdan kaynaklı buğday tarlası yanarak zarar görmüştür. Tarla sahiplerinin 2021 yılında DEDAŞ’a başvuru yaptığı, tarla içinde bulunan trafondan ateş çıktığı ve yangına sebep olduğu,

 

DEDAŞ’ın keşif yapmasını talep ettikleri yapılan görüşmelerde sendikamıza iletildi. Ancak, 2021 yılından bu yana hatların ve trafonun tamiri, onarımı yapılmadığı gibi verilen dilekçelere de dönüş yapılmamıştır. Son olarak geçtiğimiz günlerde çıkan yangınlarda da Alo 186 ihbar hattına yangın ihbarı yapılmış, DEDAŞ tarafından en kısa sürede ekip gönderileceği çiftçilerle paylaşılmıştır. Ancak, geçmişte olduğu gibi bugün de değişen bir durum olmamış, sözler havada kalmış, çiftçilere bir dönüş olmamıştır.

 

Emek en yüce değerdir. Çiftçinin gözü gibi baktığı bir yıl boyunca bin bir emekle yetiştirdiği tarım ürünleri, kurumların sorumsuzluğu yüzünden heba olmuş durumdadır. Halkın emeği görmezden gelinmemelidir. Buradan çağrımızdır; konu hakkında sorumluluğu olan tüm kurumlar hakkında soruşturma açılmalı ve sonuçları kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

 

Sendikamız Tarım Orkam-Sen kamu emekçilerinin olduğu gibi paydaşı olduğu çiftçilerin de sesi ve sözü olmaya devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.