Elektrik enerjisi günümüz insanının ve toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir öğesidir. İnsanlığın gelişimini tarihte örneği olmayan bir biçimde değiştiren bu özelliği üreten, ileten ve dağıtan kuruluşların görevi, bu hizmeti kesintisiz ve kaliteli bir şekilde tüketicilere sunmaktır.

Ancak, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt ve Batman illerini kapsayan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (DEDAŞ) özelleştirilmesi sonrası bölgede elektrik enerjisi sorunları derinleşmiş ve çözümü kâr politikalarının insafına bırakılmıştır. Altyapı yatırımı yerine, kayıp ve kaçak elektrik kullanımı gerekçe gösterilerek planlı, düzenli ve sürekli elektrik kesintileri uygulanmaktadır.

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi, mücbir sebepler dışında dağıtım sistemini, tüketicilere kaliteli ve sürekli elektrik enerjisi sağlayacak durumda tutmakla yükümlüdür. Ancak, bölgede konutlarda yüksek seviyede kayıp ve kaçak elektrik kullanımı bahane edilerek yapılan kesintiler, halk arasında büyük rahatsızlık yaratmaktadır.

Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'ne göre, programlanmış müdahaleler dışında meydana gelen kesintilerde, kesintinin tarih, başlangıç ve sona erme zamanı en az 48 saat öncesinden bildirilmelidir. Bildirimsiz kesintilerde ise belirtilen sınır değerler aşıldığında, dağıtım şirketi tüketicilere tazminat ödemekle yükümlüdür. Ancak, bölgede sıklıkla bildirimsiz ve uzun süreli kesintiler yapıldığı ve bu durumun yönetmelik hükümlerine aykırı olduğu belirtilmektedir.

Bu bağlamda, yetkili elektrik dağıtım şirketi, kullanıcılara bu kesintilerden kaynaklanan tazminatı ödemeyerek Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'ne aykırı hareket etmektedir. Bölgedeki elektrik kesintilerinin, vatandaşların temel yaşam haklarına zarar verdiği ve acilen çözüme kavuşturulması gerektiği vurgulanmaktadır.

 

Şanlıurfa’da elektrik kesintisinin olmadığı bölge yok.

Kırsalda da merkezde de durum aynı. 

Şanlıurfa halkı, toplu olarak cezalandırılıyor.

Nedir bu Şanlıurfalıların AK Parti iktidarından ve ortağı DEDAŞ’tan çektiği?

Şanlıurfa’nın merkez ilçesi Haliliye’ye bağlı Şair Şevket Mahallesi’nden hemşehrimizin feryadını duymuyor musunuz?

Gelin Şanlıurfa’daki bu elektrik sorununu birlikte çözüme kavuşturalım.

https://x.com/MTanal/status/1804949080487154021