Yapılan incelemede, her iki vakada da sahipsiz sokak köpeklerinin kontrol altına alınarak tecrit edildiği, vatandaşlarımızın ise hiçbir gecikmeye meydan verilmeden tedavilerine başlandığı ve aşılarının yapıldığı tespit edilmiştir.

Meydana gelen her iki olayın ardından, Büyükşehir Belediyesi, Eyyübiye Belediyesi, İl Tarım Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün ilgili birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapıldığı belirlenmiştir.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine, 07 Haziran 2024 tarihinde Valimiz başkanlığında; Büyükşehir Belediyesi, Merkez İlçe Belediyeleri ve ilgili kamu kuruluşlarının yetkilileri ile bir koordinasyon ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiş, ayrıca İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ve Hayvan Zabıtası Komisyonu toplantıları icra edilmiştir.

Toplantılarda, sokak hayvanlarının korunması, rehabilitasyonu ile kuduza karşı aşılanmaları konusunda yapılacak çalışmaların koordinasyonu, bu çalışmaların en hızlı şekilde tamamlanması için oluşturulacak organizasyon ve alınacak bütün tedbirler değerlendirilmiştir.

Valimiz tarafından, belediyeler ve ilgili kamu kuruluşlarına kuduz vakalarına karşı aşılama çalışmalarının il genelinde bütün sokak hayvanlarını kapsayacak şekilde en kısa sürede tamamlanması ve rehabilitasyon çalışmalarının hızlandırılması talimatı verilmiş, ayrıca sokak hayvanları ile ilgili yapılacak bütün çalışmaların mevzuata uygun olarak ve hayvan haklarını ön planda tutan bir yaklaşımla gerçekleştirilmesi istenilmiştir.

Sokak hayvanları ve kuduz vakaları ile ilgili bütün gelişmeler ve alınması gereken tedbirler ilgili tüm kuruluşlarla birlikte Valiliğimiz tarafından yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.