GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2022 13:13

Gelecek Partili Kırboğa'dan Urfa sanayisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar;

Gelecek Partili Kırboğa'dan Urfa sanayisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar;

Gelecek Partili Kırboğa'dan Urfa sanayisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar;

Gelecek Partili Kırboğa'dan Urfa sanayisine ilişkin dikkat çekici açıklamalar;
"Bu şekilde devam ederse yatırımcı rekabet gücünü kaybeder"
Gelecek Partisi Genel Başkan danışmanı Şükrü Kırboğa Urfa sanayisinin bölgedeki diğer illere oranla rekabet açısından gücünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Urfa OSB'si içerisinde faaliyet gösteren sanayicilerin, başta Gaziantep olmak üzere diğer komşu illerin sanayi bölgelerine göre suyu daha pahalı tükettiğini söylediklerini belirten Kırboğa,
"2010 yılında su kanalından Organize Sanayi Bölgesi'ne su çekilecekti ancak Çevik Kuvvete kadar tamamlandı ve ardından durduruldu. İkinci ihale yapılmasına rağmen OSB halen sağlıklı bir su dağıtım altyapısına sahip değildir ve su ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır." Şeklinde konuştu.
Açıklamalarına Urfa sanayicisinin komşu Antep sanayicisine göre nakliye hizmetlerine daha yüksek bedelle ulaşabildiğini belirterek devam eden Kırboğa, Urfa'ya henüz yük treni gelmemiş olmasının da sanayici maliyetlerini artıran önemli bir unsur olduğunun altını çizdi. Bu gibi olumsuzlukların  Urfa sanayicisinin komşu illerin sanayicileriyle rekabet etme şansını azalttığına dikkat çeken Kırboğa Urfa'nın kalkınmada öncelikli il olmasına rağmen, gelen yatırımcılara gerekli arsa tahsisi ve benzeri konularda kolaylıklar sağlanmadığı için başka illeri tercih ettiklerini ya da rantabıl olmadığı gerekçesiyle yatırımdan vazgeçtiklerini vurguladı.
OSB İle Urfa merkez arasındaki mesafenin 22 Km olduğunu sözlerine ekleyen Kırboğa, "Her gün OSB ye 25 bin kişinin gitmesinden dolayı Evren Sanayi noktasında her gün yoğun bir trafik oluşmaktadır ve bu durum artık bir çileye dönüşmüştür. Bu noktada ancak bir delgeç tünelin yapılmasıyla trafik rahatlayabilir." ifadelerini kullandı.
Elektrik ve suyun pahalı kullanıldığı bir şehrin yatırımcı açısından tercih edilmekten uzak olacağını belirten Gelecek Partili Şükrü Kırboğa, bu durumun mevcut sanayicinin de kaçmasına neden olabileceğine dikkat çekti.
"Uzun zaman önce OSB yönetimine ve Valiliğe OSB'deki arsaların kimlerin adına kayıtlı olduğunu ve neden halka açıklanmadığını sormuştuk" şeklinde konuşan Kırboğa, "ancak hala bir cevap alamadık" diyerek sözlerine son verdi.

AdminAdmin