Yetkililer, iş dünyasından siyasetçilere, esnaftan memurlara, ev hanımlarından öğrencilere kadar herkesin planlarını ve programlarını bu süreye göre yapmaları gerektiğini belirtti. Tarihte sandıkta tezahür eden iradeyi yok sayanların olduğu hatırlatılarak, son dönemde bu tür kibirli tavırların ve seçmen iradesini yok sayma aymazlığının tekrar nüksettiği ifade edildi.

Açıklamada, gündeme taşınmak istenen erken seçim tartışmalarının bu zaviyeden değerlendirilmesi gerektiği ve bu tartışmaların muhalefet içindeki iç savaşın dışa yansımalarından ibaret olduğu belirtildi. Hükümetin, bu tür tartışmaların ne tarafı ne de muhatabı olduğu, sadece işlerine odaklandıkları vurgulandı.

Türkiye'nin son bir yılını seçim gündemiyle geçirdiği, bölgede her gün yeni bir kriz ve çatışma patlak verdiği, dünyanın büyük bir belirsizlik girdabında sürüklendiği ve ülkenin çözülmesi gereken pek çok meselesi olduğu hatırlatılarak, muhalefetin iç hesaplaşmalarını ülkeye, millete ve ekonomiye zarar verecek şekilde yürütmemesi gerektiği ifade edildi.

Sonuç olarak, hükümetin fuzuli gündemlerin peşine takılmadan milletin emanetinin hakkını vermeye gayret edeceği belirtildi.