GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2023 14:16

PKU hastaları için kahvaltı programı tertip edildi

Valimiz Sayın Salih Ayhan’ın eşi Sayın Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi’nin katılımlarıyla, Fenilketonüri hastası çocuklarımızla birlikte, Fenilketonüri (PKU) Hastaları Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde kahvaltı programı tertip edildi. 

PKU hastaları için kahvaltı programı tertip edildi


Kahvaltı programında konuşma yapan Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, evlatlarımızı ve ailelerini tebrik ederek söze başladı. Hanımefendi, “Hayatınızda PKU hastalığıyla mücadele ediyorsunuz ve bu biliyorum kolay bir şey değil. Ancak, bu zorluğa rağmen hayatınızı dolu dolu yaşamak için çaba gösteriyorsunuz. Beslenmeniz için çeşitli hassas noktalar var, bazı diyetleri sürdürmeniz gerekiyor. Bu size belki sıkıcı ve zor geliyor olabilir ama sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz için çok ama çok önemli bir adımdır. Hayat, hepimiz için bazı noktalarda zorlayıcı olabilir ama önemli olan bu zorlukların üstesinden gelmektir. Buradaki pırıl pırıl evlatlarımızda da biliyorum ki bu azim ziyadesiyle mevcut.” dedi.

Şanlıurfa Valiliğimizin fenilketonüri hastası evlatlarımıza destek olmak için güzel çalışmalar yaptığını dile getiren Hanımefendi, “Valiliğimiz, PKU hastalarının sağlıklı bir diyet sürdürme alışkanlığı edinmelerine, yemek yapma becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak amacıyla; Fenilketonüri (PKU) Hastaları Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimize özel bir mutfak yaptırdı. Bu mutfak, PKU hastalarımızın yemek yapma deneyimlerini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda sağlıklı yemek seçimleri yapmalarına da yardımcı olacak. Şanlıurfa Valiliğimiz, sağlıklı bir geleceği hedefleyen sosyal sorumluluk projelerine her zaman destek verme konusunda kararlı. Ayrıca bu proje yalnızca Şanlıurfalı evlatlarımıza değil, tüm bölge illerimize hizmet edecek. Bu güzel projenin, PKU hastalarının sağlıklı bir diyet sürdürmelerine yardımcı olmasını umuyorum. İnanıyorum, hep birlikte güzel bir gelecek inşa edeceğiz.” diyerek konuşmasına devam etti. 

İlimizde 192 fenilketonüri hastasının olduğunu belirten Hanımefendi, Türkiye’de toplamda 8 tane fenilketonüri derneği olduğuna dikkat çekti. Hanımefendi son olarak, hastalarımıza hizmet sunmayı hedefleyen mutfağımızın yapımında destek olup duvarları boyayan Sn. Macit Elsepti’ye, Diyetisten Sn. Feray Sağlam’a ve Psikolog Sn. İclal Balak’a teşekkür ederek hep birlikte güzel ve faydalı çalışmalar yapmayı temenni etti.

AdminAdmin