"Neredeyse dünyanın en düşük alım gücüne doğru yürüyen emeklilerimiz; sosyal yardımlara, aile içi desteklere, hatta komşu desteklerine muhtaç hâle gelmişken, ortada bir sorun yokmuş gibi tepkisiz kalamayız. AKP iktidara gelmeden önce emekliler, aldığı emekli maaşı ile 15 çeyrek altın alabiliyordu. Şimdi ise sadece 4 çeyrek altın alabiliyor. Nereye gitti 11 çeyrek altınımız?

TÜİK tarafından yüzde 24.73 oranında 6 aylık bir Tüfe rakamı açıklanıyor. Bu rakama rağmen 4 milyon emekli '0' zam alıyor ve aylığı yine 10 bin TL olarak kalıyorsa ortada çok büyük bir yanlış, hata ve ayıp var demektir. Emeklinin çığlığını duyun diyoruz. Çünkü gerçekten nefesimiz kesildi. Sağlıkta katkı payının emeklilerimizden alınmamasını istiyoruz. Sınır tanımaksızın artan kiralara karşı emeklilere kira yardımı sağlanmasını, hatta emeklilere hayatlarının sonuna kadar barınabilecekleri sosyal konut projelerinin hayata geçirilmesini istiyoruz."

Kongrede ayrıca Şanlıurfa Türkiye Emekliler Derneği başkanlığına, Sayın Mehmet Karagöz tekrar seçildi. Mehmet Karagöz ile geçmişte Doğru Yol Partisi ve iktidar döneminde birlikte görev yaptık. Kendilerine ve muhterem yönetim kurulu arkadaşlarına üstün başarılar dilerim. Diğer aday arkadaşlara ise sağlık ve mutluluklar temenni ediyorum.

Kongre boyunca emeklilerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine yoğun bir tartışma yaşandı. Bu tartışmalar, emeklilerin hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşabilmeleri adına atılacak adımların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Mustafa Polat Şanlıurfa Demokrat Parti İl Başkanı