Hazırlıklar yapıldı. İsot dolmaları dolduruldu. Sarmalar tek tek kalem gibi sarıldı. Gastronominin kadim kenti Şanlıurfa’da Türk Mutfağı Haftası kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmada katılımcılar “Urfa Üzüm Yaprağından Sarma” ve Urfa İsot Dolması yemekleriyle adeta damak çatlattı. Başkan Beyazgül her bir Şanlıurfalının damağı adeta bir laboratuvar gibidir dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 21 – 27 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir tarafında düzenlenen etkinliklerle kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde yemek yarışması yaptı.

Programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Şef Ramazan Bingöl ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı yarışma kapsamında yarışmacılar Şanlıurfa’ya özgü tescilli lezzetlerden olan Urfa Üzüm Yaprağından Sarma” ve Urfa İsot Dolması yemekleriyle dereceye girmeye çalıştı. 100 çeşit yemeğin sunumunun ve canlı performansının da yapıldığı etkinliğe katılanlara Çiğköfte, İçli köfte, Tirit, Şabut Balığı Kebabı, Döğmeç gibi yemekler ve Pendirli Helva, Şıllık, Hırtlevik gibi yöresel tatlılardan ikram edildi.

“Dünya’nın En Eski Mutfağı” sloganıyla yola çıkan Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın koordinesinde gerçekleşen programda kentin damak çatlatan lezzetleri Şanlıurfalı kadınların ellerinde hayat buldu. Yarışmada dereceye girenlere para ödülü verildi.

BAŞKAN BEYAZGÜL, “HER BİR ŞANLIURFALININ DAMAĞI LABORATUVAR GİBİDİR”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de yapılan yemeklerin bulunduğu stantları tek tek gezerek ikram edilen yemeklerin tadına baktı. Şanlıurfa’nın gastronomisinin de tarihi gibi çok köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa mutfağının çok az sunulduğu bir yer çünkü Şanlıurfa mutfağını sunmak mümkün değildir. Şanlıurfa On iki bin yıllık geçmişe sahip bir ve on iki yıl boyunca medeniyetler yaşamış buralarda ve birçok medeniyette geçti ve yolları kesişti burada işte böyle bir şehirde her bir medeniyetin izlerini bulmak mümkündür. On iki bin yıldır bu lezzetleri biriktirdik. Tek bir çeşit yemeğin bile yüzlerce çeşidini Şanlıurfa mutfağında bulabilirsiniz. Burada bir kültür aşılamış olabilir bir sevgi olur anneden oğula bir beraberlik olur aile içerisinde birlik olur ve mutfak çok önemli bir yer ve her bir Şanlıurfalının damağı adeta bir laboratuvar gibidir. Şanlıurfalılar herhangi bir şeyin eksik olmasından çok endişe ederler ve herkes o eksiği çok iyi görebilirler çok iyi takip edebilirler. İşte on iki bin yıllık geçmişi olan bu şehirde lezzetler olmaz mı olur. Aslında Şanlıurfa çok iyi bir gastronomi ve turizm şehridir. Düşünün tarihi bir mekânda ve Şanlıurfa müziği eşliğinde ve Şanlıurfa lezzetleriyle buluşuyorsun ve bu çok güzel bir şey ve dinlendirici bir şey bugün hanımefendiler aynı türden yemeği yapmışlar ve özenmişler ki çiçek gibi süslemişler böyle sofraya çok güzel süslenmiş olarak geliyor neden sofra böyle güzellikleriyle geliyor. Bu hafta Türk mutfağı Haftası ben