Operasyonlar, Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma suçlarına yönelik olarak gerçekleştirildi. Siber suçlarla mücadele kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile birlikte İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda önemli başarılara imza atıldı.

İstanbul'da, sosyal medya platformları üzerinden "Forex Yatırım, Yüksek Kazanç" adı altında paylaşımlar yaparak, vatandaşları Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financal isimli mobil uygulamaları telefonlarına indirtmek suretiyle yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağlayan ve 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olduğu belirlenen 96 şüpheli yakalandı.

Kocaeli'de ise bir e-ticaret sitesi üzerinden "Forklift, Çekme Karavan v.b" ilanlar verip, vatandaşlardan "Ürün Bedeli, Kapora Bedeli" adı altında para talep ederek 12 müşteki şahıstan haksız kazanç sağladığı tespit edilen 11 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucunda 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Operasyonlara katılan kahraman polislerimizi ve MASAK'ı tebrik ediyor, milletimizin dualarıyla destekliyoruz. Allah ayaklarına taş değdirmesin.