Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyon, Mersin, Kahramanmaraş, Erzurum, Samsun, Nevşehir ve Balıkesir merkezli olmak üzere Hatay, Denizli, Adana, Siirt, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep, Şanlıurfa, Batman, İzmir, İstanbul, Muğla ve Manisa'da eş zamanlı olarak düzenlendi.

 

Mersin:

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonda, "Sazan Sarmalı" yöntemiyle araç satışı yapan ve sosyal medya platformları üzerinden sahte ürün ilanı vererek haksız kazanç elde eden 57 şüpheli yakalandı. Bu şüphelilerden 32'si tutuklanırken, 25'i hakkında adli kontrol kararı verildi. İlk belirlemelere göre suçtan elde edilen yaklaşık 100 milyon TL değerinde 37 adet lüks araç, 17 adet tapu kaydı, 7 adet şirket ortaklık payı ve 142 adet banka ve kripto hesabına el konuldu.

 

Kahramanmaraş:

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, organize suç örgütü kurarak nitelikli dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçunu işleyen şüphelilere yönelik Gaziantep'te düzenlenen operasyonda, 9 şüpheli yakalandı. Bu şahısların, araçlarını satmak isteyen vatandaşlara sahte dekont vererek araç devir işlemlerini gerçekleştirip, araçları daha düşük fiyatlara üçüncü şahıslara satarak haksız kazanç sağladığı tespit edildi.

 

Erzurum:

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, Erzurum merkezli Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, İzmir ve Mersin'de düzenlenen operasyonlarda, "Sazan Sarmalı" yöntemiyle araç satışı yapan ve kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtarak haksız kazanç elde eden 9 şüpheli yakalandı.

 

Samsun:

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, sahte internet siteleri üzerinden bungalov, prefabrik ve konteyner ev ile motosiklet ilanları vererek haksız kazanç sağlayan 8 şüpheli yakalandı.

 

Nevşehir:

Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, Muğla'da düzenlenen operasyonda, emlak şirketi yetkilileri tarafından satışını yaptıkları konutları hak sahiplerine teslim etmeyip, birden fazla kişiye satarak haksız kazanç elde eden 2 şüpheli yakalandı.

 

Balıkesir:

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, Balıkesir merkezli Manisa ve İzmir'de düzenlenen operasyonlarda, kendilerini mağdurların yakını olarak tanıtarak, yurt dışından gelirken kaza yaptıkları bahanesiyle haksız kazanç sağlayan 3 şüpheli yakalandı.

 

Operasyonların Genel Sonuçları:

Operasyonlar sonucunda, 10 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet kurusıkı tabanca, 2 adet ruhsatsız pompalı tüfek, çok sayıda bilgisayar, telefon, sim kart ve taşınabilir bellek ile çok miktarda döviz ve Türk Lirası ele geçirildi.

 

Tebrik ve Duyuru:

Emniyet güçlerimizin başarıyla gerçekleştirdiği bu operasyonlar, halkımızı çeşitli yöntemlerle dolandıranlara karşı kararlılıkla mücadele edildiğinin bir göstergesidir. Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, dolandırıcıların ensesindeyiz ve onlara göz açtırmayacağız. Operasyonları gerçekleştiren kahraman polislerimizi tebrik ediyor, Allah'ın onları korumasını diliyoruz. Milletimizin duası sizinle.